Basketball Champions League: Αποκλείστηκε το Λαύριο από την Τρεβίζο -Ήττα με 78-90 - iefimerida.gr

Το Λαύριο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τρεβίζο
Το Λαύριο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τρεβίζο / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIME / ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Το Λαύριο δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τρεβίζο, γνώρισε την ήττα με 78-90 και έτσι αποχαιρέτησε το Basketball Champions League.

Οι Ιταλοί, κέρδισαν για δεύτερη φορά μέσα λίγες ημέρες, βγάζοντας εκτός Ευρώπης την ελληνική ομάδα. Με αυτή την εξέλιξη, πλέον, η χώρα μας μένει χωρίς εκπροσώπηση στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Το Λαύριο πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (10-5 στο 4'), αλλά πολύ γρήγορα είδε την Τρεβίζο να ξεφεύγει. Η ιταλική ομάδα χτύπησε ξανά και ξανά από τα 6,75, με αποτέλεσμα να "χτίσει" το +10 (12-22) του 9ου λεπτού.

Από την στιγμή που έλεγξαν το αμυντικό ριμπάουντ και πήραν πόντους από τον Πέτρο Γερομιχαλό, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και μείωσαν στον πόντο (23-24 στο 13'), πριν προκύψει επιθετικό πρόβλημα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Η Τρεβίζο, βρήκε ξανά την ευκαιρία να πατήσει το γκάζι και να πάει στα αποδυτήρια με το +7 (32-39) ως παρακαταθήκη, την ώρα που το Λαύριο σούταρε άσχημα από το δίποντο (7/22).

Η εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν καλή για το Λαύριο, που βρέθηκε πολύ γρήγορα να κυνηγά διψήφιες διαφορές. Το +14 (38-52) των φιλοξενούμενων στο 24' τούς έβαλε σε θέση φαβορί στην αναμέτρηση, με τα καλά ποσοστά τους να είναι αυτά που τους εξασφάλισαν. Παρά το γεγονός δε, πως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μάζεψαν τη διαφορά στα μισά στο 30ό λεπτό (55-62), τα πράγματα παρέμεναν εξαιρετικά δύσκολα. Ο Βασίλης Μουράτος έκανε ένα βήμα μπροστά, πήρε πρωτοβουλίες, αλλά τίποτα πλέον δεν ήταν αρκετό για το Λαύριο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς - Κοζλόβσκις - Γιλμάζ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90.