Basketball Champions League: Βρέθηκε στο -20, αλλά πανηγύρισε μεγάλη νίκη η ΑΕΚ -Επικράτησε 82-72 της Λιμόζ - iefimerida.gr

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ επί της Λιμόζ για τα play in του Basketball Champions League / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Μπορεί να βρέθηκε στο -20 στην αρχή της 2ης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ γύρισε το παιχνίδι με τη Λιμόζ και κέρδισε 82-72 για το Basketball Champions League.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση παίρνει το πάνω χέρι στον όμιλό της στα play in του Basketball Champions League και μπορεί να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης. Επίσης, ανεβαίνει στην πρώτη θέση του γκρουπ, καθώς το ματς Μάλαγα - Γαλατασαράι, λόγω του ισχυρού σεισμού στην Τουρκία.

Η ΑΕΚ στήριξε τη νίκη της στην άμυνα, ιδιαίτερα αυτή στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο δέχθηκε μόλις 7 πόντους. Έτσι, ανέβασε το ρεκόρ της σε 1-1 (νίκες-ήττες) στον 11ο Όμιλο της φάσης των «16» και υποχρέωσε τη γαλλική ομάδα στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Ακίλ Μίτσελ (21πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Αϊζέια Μάιλς (20 πόντοι), με τον Γιάνις Στρέλνιεκς (10 πόντοι) και Κένι Γουίλιαμς (13 πόντοι) να αποτελούν άξιους συμπαραστάτες.

Basketball Champions League: Έχει... μάθει να ξεκινά άσχημα και να γυρίζει τα παιχνίδια η ΑΕΚ

Η ευστοχία των Γάλλων και η ασταθής άμυνας της ΑΕΚ, εκτροχίασε με το… καλησπέρα το σύνολο του Ηλία Καντζούρη, η οποία βρέθηκε στο -11 στο 10' (14-25) και στο -20 στο 12' (17-37). Ωστόσο, η ελληνική ομάδα ήλεγξε τα ριμπάουντ και έχοντας ενεργοποιήσει άμυνα και επίθεση απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 18-5, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου σε 35-42.

Η παραγωγικότητα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο την κράτησε σε απόσταση... αναπνοής, χωρίς όμως να φτάνει στην ανατροπή, λόγω των αμυντικών κενών της (59-65 στο 30'). Ωστόσο, στο τέλος του αγώνα η άμυνα της Ένωσης ήταν σεμιναριακή και περιορίζοντας την Λιμόζ στους 3 πόντους μέχρι το 38' εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (77-58), την οποία διεύρυνε στους 10 στο φινάλε του αγώνα (82-72).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72