Basketaball Champions League: «Ζωντανή» για το Final-4 η ΑΕΚ, νίκησε 94-78 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ - iefimerida.gr

Στιγμιότυπο από τον δεύτερο αγώνα της ΑΕΚ με τη Χάποελ Τελ Αβίβ για τη φάση των «8» του Basketball Champions League / Φωτογραφία: Intime-ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Η ΑΕΚ επικράτησε 94-78 με της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «8» του Basketball Champions League και έκανε το 1-1 στη σειρά.

Η Ένωση θα ψάξει τη δεύτερη νίκη της στο τρίτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, το οποίο θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ. Εάν η ελληνική ομάδα τα καταφέρει, τότε θα προκριθεί στο Final-4 του Basketball Champions League της σεζόν 2022-23.

Σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από τα επεισόδια των οπαδών των δύο ομάδων εντός και εκτός γηπέδου, ο «δικέφαλος» εξαργύρωσε την ευστοχία της από τα 6,75 μέτρα (13/28 τρίποντα), τη διάρκεια που είχε στην επίθεση και την άμυνα της δεύτερης περιόδου, όταν κράτησε την Χάποελ κάτω από τους 20 πόντους και πήρε ώθηση για μία σπουδαία εμφάνιση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Μπρίντον Λεμάρ με 24 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Ακίλ Μίτσελ (14π.), Αϊζάια Μάιλς (13π.) και Δημήτρης Φλιώνης (13π.). Από τους Ισραηλινούς των 18 λαθών ξεχώρισε ο Λιβάι Ράντολφ με 28 πόντους.

Basketball Champions League: Όταν η ΑΕΚ... πάτησε γκάζι, η Χάποελ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς

Η Χάποελ «πάτησε» στην έλλειψη συγκέντρωσης της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και αιφνιδιάζοντας την σήκωσε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (20-21), με την Ένωση να μένει σε απόσταση αναπνοής από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν τον… διακόπτη και ενεργοποιώντας τα αντανακλαστικά τους σε άμυνα και επίθεση, κυριάρχησαν στο παρκέ, πέτυχαν την ανατροπή και πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (47-37).

Δίχως να χάσει τη διάρκεια της στην επίθεση, η Ένωση διατήρησε τη διψήφια διαφορά ασφαλείας και στην τρίτη περίοδο (70-58 στο 30'), ενώ με τους Ισραηλινούς να δίνουν ρεσιτάλ λαθών και αστοχίας, εξανεμίστηκαν οι σκέψεις ανατροπής των φιλοξενούμενων στον… επίλογο, με την ΑΕΚ να φτάνει δίχως άγχος στο τελικό 94-78.

ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 13 (3), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2, Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (3), Μίτσελ 14, Οριόλα 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1)

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Οσμάν Τζίκιτς): Κάρινγκτον 11 (1), Χάνκινς 3, Ράντολφ 28 (1), Βένε 8 (2), Γιάκοβ, Μπλέιζερ, Μπράουν 8, Κορνέλιους, Μέγερις 9 (2), Σεγκέβ 4, Σμιθ 7 (1)

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78