Basket League: Νίκη από το πρώτο ημίχρονο για το Περιστέρι, 78-68 τον Απόλλωνα Πάτρας - iefimerida.gr

Φάση από το Περιστέρι-Απόλλων Πάτρας
Φάση από το Περιστέρι-Απόλλων Πάτρας/ Φωτογραφία: EUROKINISSI

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Basket League το Περιστέρι, που επικράτησε με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-3, ήταν οι Πέτεγουεϊ με 13 πόντους και Μορέιρα με 12 πόντους, ενώ για τους Πατρινούς (3-4) ο Τόμας είχε 25 πόντους και ο Τσαλμπούρης 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 16 πόντους (23-7) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 26-13 υπέρ του Περιστερίου. Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας ανέβασε απόδοση κατάφερε να ισορροπήσει το ματς (20-20 το σκορ της περιόδου), αλλά το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων (46-33), εξαργυρώνοντας την εκκίνηση του στην πρώτη περίοδο.

Η ομάδα του Μανωλόπουλου προσπαθούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά η εξαιρετική απόδοση του Τόμας, διατηρούσε τους Πατρινούς κοντά στο σκορ (48-41 στο 22΄) για να κλείσει η 3η περίοδος με 65-54 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε η αστοχία με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα (13-14 το σκορ της περιόδου) και το Περιστέρι να κόβει πρώτο το νήμα του τερματισμού με το τελικό 78-68.

Περιστέρι-Απόλλων Πάτρας 78-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΜακΚρί 9, Πέτεγουεϊ 13 (3), Χρυσικόπουλος 8 (2), Κατσίβελης 4, Μπράουν 9, Μορέιρα 12, Σαλούστρος 9 (3), Μίλερ 6 (1), Χάγκινς 8 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκρίφιν 2, Τσαλμπούρης 15, Δίπλαρος 10 (1), Μολφέτας 8, Ντέιβις 6 (1), Τσιακμάς, Ζούμπος 2, ΜακΛάχλιν, Τόμας 25 (5).