Basket League: Σαρωτική η ΑΕΚ, έκανε το 2-1 επί του Προμηθέα Πατρών - iefimerida.gr

Basket League: Σαρωτική η ΑΕΚ, έκανε το 2-1 επί του Προμηθέα Πατρών

Ο Γκέιμπ Γιορκ
Ο Γκέιμπ Γιορκ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ξεπέρασε την ήττα και την κακή εμφάνιση στην Πάτρα και κέρδισε εύκολα τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ με 88-60.

Ετσι, έκανε το 2-1 στα ημιτελικά της Basket League και θα έχει το βράδυ της Τετάρτης (21:00) την ευκαιρία να καθαρίσει στην Πάτρα την πρόκριση στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν σοβαρή στο πρώτο μέρος, κράτησε τον αντίπαλό της στους 27 πόντους, έκανε ένα συγκλονιστικό τρίτο δεκάλεπτο και με κορυφαίο όλων τον Γκέιμπ Γιορκ που είχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα. Οι Πατρινοί, από την άλλη, μπήκαν πολύ άσχημα στο ματς, πέτυχαν 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έκαναν επτά λάθη στο δεκάλεπτο και είχαν έξι ασίστ για 12 παραβάσεις μέχρι την ανάπαυλα.

ΑΕΚ-Προμηθέας Πατρών 88-60

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 16 (7/11 δίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2/5 τρίποντα), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κασελάκης (0/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Έλις 5, Σαλούστρος 11 (1), Γκίκας, Μέγιερ, Γερομιχαλός 5 (1), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1)