Basket League: Πάτησε γκάζι στο τέλος ο Παναθηναϊκός -Κέρδισε με 70-58 τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ - iefimerida.gr

Με πολλές απουσίες ο ΠΑΟ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα
Με πολλές απουσίες ο ΠΑΟ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα / Φωτογραφία: INTIMENEWS

Ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών/Basket League.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 70-58 του «Γηραιού» και με ρεκόρ 12-1 «έπιασαν» και πάλι τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης, ενώ πλέον επικεντρώνονται στη μάχη του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας (18-20/2).

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την… αδιαφορία του στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, βλέποντας τον Ηρακλή να κλείνει με προβάδισμα στο σκορ την πρώτη περίοδο, να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής και να μπαίνει στον… επίλογο με το σκορ ισόπαλο.

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, οι «πράσινοι» «έδεσαν» την άμυνα τους, περιορίζοντας τους Θεσσαλονικείς στους 10 πόντους, και, με τέρμα το… γκάζι στην επίθεση, απάντησαν με ένα -καταδικαστικό για τον Ηρακλή- επιμέρους σκορ 22-10, ολοκληρώνοντας χωρίς… άγχος την αναμέτρηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 19 πόντους (και 10 ριμπάουντ), ενώ από τους Θεσσαλονικείς που κατέβασαν… 9άδα ξεχώρισε ο Γκάρετ με 15.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Ξενικάκης, Μπακάλης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μέικον 7 (1), Παπαγιάννης 5, Γουάιτ 19 (3), Γιόβιτς 4, Μαντζούκας, Μποχωρίδης 9 (1), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8 (1), Έβανς 11 (1), Σαντ-Ρος 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 10 (2), Χένρι 12, Γκάρετ 15, Φίλλιος 4, Ντολεζάι 4, Σκορδίλης 5 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Παπαδάκης 5 (1).