Basket League: Εντυπωσιακός Παναθηναϊκός, επικράτησε του Λαυρίου με 102-83 [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Νέντοβιτς καρφώνει για λογαριασμό του Παναθηναϊκού
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το εντυπωσιακό 102-83 του Λαυρίου / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Μια εντυπωσιακή νίκη επί του Λαυρίου πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός για τη 10η αγωνιστική της Basket League, καθώς επιβλήθηκε με 102-83.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε σε εξαιρετική επιθετικά ημέρα και πήρε την 7η νίκη της σε 8 αγώνες, συνεχίζοντας χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, αλλά έχοντας το προβάδισμα μετά την εκτός έδρας νίκη στο ΣΕΦ.

Η επικράτηση του «τριφυλλιού», πάντως, αποδείχθηκε πύρρειος, αφού τραυματίστηκε στην 4η περίοδο ο Νέντοβιτς, ο οποίος γύρισε το πόδι του. Έτσι, θα είναι αμφίβολη η παρουσία του στο παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου για τη Euroleague (10/12), στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έβανς, που έκανε ρεκόρ καριέρας με την πράσινη φανέλα (22 πόντοι, με 10/13 εντός παιδιάς), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Σαντ-Ρος (19 πόντοι), Νέντοβιτς (15 πόντοι) και Παπαγιάννης με double double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους, που υποχώρησαν στο 4-5 (νίκες-ήττες), ξεχώρισαν οι Γερομιχαλός (16 πόντοι), Μουράτος (15 πόντοι), ενώ από 12 πόντους είχαν οι Κάρτερ (και 8 ασίστ) και Περσίδης (4/5 τρίποντα).

Το ματς

Με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να βρίσκει το μακρινό σουτ, οι «πράσινοι» εξασφάλισαν στο 6' μία διαφορά επτά πόντων (17-10), την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμη και στο +15 στο 11' (31-16), για να βγάλει αντίδραση το Λαύριο, κρατώντας… άσφαιρους τους γηπεδούχους για ένα 4λεπτο, τη στιγμή που η περιφέρειά του έπαιρνε «φωτιά», ισοφαρίζοντας σε 36-36 στο 17'. Σε εκείνο το σημείο το σύνολο του Χρήστου Σερέλη είχε ολοκληρώσει ένα επιμέρους σκορ 5-20. Η άμυνα ζώνης, όμως, του «τριφυλλιού» είχε αποτέλεσμα, καθώς απάντησε με σερί 9-0 για το 45-36 στο 19', παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (49-44).

Με τον Έβανς να κυριαρχεί μέσα στις ρακέτες, οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας και πάλι με +12 (71-59 στο 28΄), πριν το Λαύριο μαζέψει τη διαφορά στο 30' (73-66). Χωρίς να χάσουν διάρκεια σε άμυνα και επίθεση οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμη και στο -3 (75-72 στο 32'), αλλά μέχρι εκεί… Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι στροφές σε άμυνα και επίθεση, κόβοντας χωρίς άγχος το νήμα του τερματισμού με 102-83, αλλά έχοντας το μυαλό του στον Νέντοβιτς, ο οποίος περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη προσγειώθηκε σε αντίπαλα πόδια, γυρίζοντας τον αριστερό του αστράγαλο.

Παναθηναϊκός-Λαύριο 102-83

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (10ρ.), Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15 (2), Έβανς 22 (1), Σαντ Ρος 19 (2), Πέρι 5, Μέικον 10 (1), Καββαδάς 2, Κασελάκης 10 (2), Αβδάλας, Μαντζούκας 4.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 12 (2), Μουράτος 15 (1), Κακλαμανάκης 6, Περσίδης 12 (4), Γερομιχαλός 16 (3), Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9 (1), Αμίνου 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7.