fbpx Basket League: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ την πρώτη αγωνιστική | ΣΠΟΡ | iefimerida.gr
×
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.
ΣΠΟΡ
ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Basket League: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ την πρώτη αγωνιστική

Φάση από το ματς ΑΕΚ-Παναθηναϊκός στο μπάσκετ
23|07|2019 | 20:25
Πρεμιέρα με ντέρμπι στην Basket League /Φωτογραφία: EUROKINISSI

Πολλά «κέφια» είχε η κλήρωση της Basket League για το πρωτάθλημα της σεζόν 2019/20.

Συγκεκριμένα, η επόμενη Basket League θα ξεκινήσει πολύ δυνατά, με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την ΑΕΚ και ο Άρης τον ΠΑΟΚ, στην πρώτη αγωνιστική, η οποία είναι προγραμματισμένη για τις 28 Σεπτεμβρίου.

Αναλυτικά η 1η αγωνιστική:

  • Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 
  • Άρης-ΠΑΟΚ 
  • Περιστέρι-Ηρακλής 
  • Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 
  • Ήφαιστος Λήμνου-Ρέθυμνο 
  • Ιωνικός Νίκαιας-Λαύριο 
  • Ομάδα Α’-Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρων είναι η ομάδα που δεν ξέρει ακόμη, με ποιον θα παίξει την 1η αγωνιστική, αφού κληρώθηκε με την «Ομάδα Α» του πρωταθλήματος.

Θέση που θα καλυφθεί είτε από την Καρδίτσα είτε μέσω της wild card που θα δοθεί από την πενταμελή επιτροπή που απαρτίζουν τα μέλη της ΕΟΚ και του ΕΣΑΚΕ.

Η πρώτη αγωνιστική θα ξεκινήσει στις 28 Σεπτεμβρίου, με την τελευταία αγωνιστική (26η) της κανονικής περιόδου να είναι προγραμματισμένη να ολοκληρωθεί στις 15 Απριλίου. Μάλιστα, το διήμερο 18-19 Φεβρουαρίου του 2020 θα διεξαχθεί το All Star Game.

Από τα ματς που ξεχωρίζουν, θα παίξουν Ηρακλής-Άρης την 2η αγωνιστική, Παναθηναϊκός-Προμηθέας την 3η αγωνιστική, ενώ την 4η αγωνιστική θα διεξαχθεί στην Πυλαία το ματς ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός. Την 9η αγωνιστική η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Προμηθέα, ενώ την 10η αγωνιστική η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.

Αναλυτικά τα ντέρμπι:

  • 1η/14η: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - ΑΕΚ & Άρης - ΠΑΟΚ
  • 2η/15η: Ηρακλής - Άρης
  • 3η/16η: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Προμηθέας Πάτρας
  • 4η/17η: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • 5η/18η: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Άρης
  • 9η/22η: ΑΕΚ - Προμηθέας Πάτρας
  • 10η/23η: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
  • 12η/25η: ΠΑΟΚ - Προμηθέας Πάτρας
  • 13η/26η: Προμηθέας Πάτρας - Άρης

Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος

Με το πρώτο τζάμπολ να έχει οριστεί για τις 28 Σεπτεμβρίου, αυτή είναι η εικόνα όλων των αγώνων για τη νέα αγωνιστική περίοδο:

1η και 14η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Ηρακλής
  • Ήφαιστος Λήμνου - Ρέθυμνο Cretan Kings
  • Κολοσσός H Hotels - Πανιώνιος
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - ΑΕΚ
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Λαύριο
  • Ομάδα Α - Προμηθέας Πάτρας
  • Άρης - ΠΑΟΚ

2η και 15η αγωνιστική

  • Ρέθυμνο Cretan Kings - Περιστέρι
  • Πανιώνιος - Ήφαιστος Λήμνου
  • ΑΕΚ - Κολοσσός H Hotels
  • Λαύριο - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • Προμηθέας Πάτρας - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • ΠΑΟΚ - Ομάδα Α
  • Ηρακλής - Άρης

3η και 16η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Πανιώνιος
  • Ήφαιστος Λήμνου - ΑΕΚ
  • Κολοσσός H Hotels - Λαύριο
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Προμηθέας Πάτρας
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - ΠΑΟΚ
  • Ομάδα Α - Άρης
  • Ηρακλής - Ρέθυμνο Cretan Kings

4η και 17η αγωνιστική

  • ΑΕΚ - Περιστέρι
  • Λαύριο - Ήφαιστος Λήμνου
  • Προμηθέας Πάτρας - Κολοσσός H Hotels
  • ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • Άρης - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • Ομάδα Α - Ηρακλής
  • Πανιώνιος - Ρέθυμνο Cretan Kings

5η και 18η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Λαύριο
  • Ήφαιστος Λήμνου - Προμηθέας Πάτρας
  • Κολοσσός H Hotels - ΠΑΟΚ
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Άρης
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Ομάδα Α
  • Ηρακλής - Πανιώνιος
  • Ρέθυμνο Cretan Kings - ΑΕΚ

6η και 19η αγωνιστική

  • Προμηθέας Πάτρας - Περιστέρι
  • ΠΑΟΚ - Ήφαιστος Λήμνου
  • Άρης - Κολοσσός H Hotels
  • Ομάδα Α - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Ηρακλής
  • Λαύριο - Ρέθυμνο Cretan Kings
  • ΑΕΚ - Πανιώνιος

7η και 20η αγωνιστική

  • Περιστέρι - ΠΑΟΚ
  • Ήφαιστος Λήμνου - Άρης
  • Κολοσσός H Hotels - Ομάδα Α
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • Ρέθυμνο Cretan Kings - Προμηθέας Πάτρας
  • Πανιώνιος - Λαύριο

8η και 21η αγωνιστική

  • Άρης - Περιστέρι
  • Ομάδα Α - Ήφαιστος Λήμνου
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Κολοσσός H Hotels
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ηρακλής
  • ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο Cretan Kings
  • Προμηθέας Πάτρας - Πανιώνιος
  • Λαύριο - ΑΕΚ

9η και 22η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Ομάδα Α
  • Ήφαιστος Λήμνου - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • Κολοσσός H Hotels - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • Ηρακλής - Λαύριο
  • Ρέθυμνο Cretan Kings - Άρης
  • Πανιώνιος - ΠΑΟΚ
  • ΑΕΚ - Προμηθέας Πάτρας

10η και 23η αγωνιστική

  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Περιστέρι
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ήφαιστος Λήμνου
  • Κολοσσός H Hotels - Ηρακλής
  • Ομάδα Α - Ρέθυμνο Cretan Kings
  • Άρης - Πανιώνιος
  • ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
  • Προμηθέας Πάτρας - Λαύριο

11η και 24η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • Ήφαιστος Λήμνου - Κολοσσός H Hotels
  • Ηρακλής - Προμηθέας Πάτρας
  • Ρέθυμνο Cretan Kings - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • Πανιώνιος - Ομάδα Α
  • ΑΕΚ - Άρης
  • Λαύριο - ΠΑΟΚ

12η και 25η αγωνιστική

  • Κολοσσός H Hotels - Περιστέρι
  • Ήφαιστος Λήμνου - Ηρακλής
  • Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ρέθυμνο Cretan Kings
  • Ιωνικός Νικαίας Affidea - Πανιώνιος
  • Ομάδα Α - ΑΕΚ
  • Άρης - Λαύριο
  • ΠΑΟΚ - Προμηθέας Πάτρας

13η και 26η αγωνιστική

  • Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου
  • Ηρακλής - ΠΑΟΚ
  • Ρέθυμνο Cretan Kings - Κολοσσός H Hotels
  • Πανιώνιος - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
  • ΑΕΚ - Ιωνικός Νικαίας Affidea
  • Λαύριο - Ομάδα Α
  • Προμηθέας Πάτρας - Άρης
ΣΧΟΛΙΑ