Basket League: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι «αιωνίων» στο ΣΕΦ, 68-66 τον Παναθηναϊκό [βίντεο]

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 68-66 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πειραιώτες διεύρυναν στο 9-0 το σερί τους απέναντι στο «τριφύλλι».

Οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, πιθανότατα κλείδωσαν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +10 στην 1η περίοδο (24-14), αλλά έπαθε “ black out” στη 2η (11-24 το επιμέρους σκορ), βρέθηκε στο -7 (29-36), αλλά πλησίασε στους 3 πόντους (35-38) στο ημίχρονο. Και μετά το 49-48 στο 30ο λεπτό, αν και ξέφυγε με 67-63 έδωσε δικαίωμα στους «πράσινους» να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχτηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Ο Μουσταφά Φαλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ νίκησε τους Παπαγιάννη και Γκουντάιτις στη ρακέτα και ήταν παίκτης «κλειδί» για τους «ερυθρόλευκους». Από 8 πόντους πέτυχαν οι Ουόκαπ και Κέιναν, ενώ 7 πόντους και 6 ασίστ ήταν η συγκομιδή του Κώστα Σλούκα.

Με 20 πόντους ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο κορυφαίος… αλλά και ο μοιραίος των «πρασίνων». Ο Αμερικανός μετρούσε 13 πόντους στο α΄ μέρος, «σιώπησε» στην 3η περίοδο για να σημειώσει 7 πόντους στην 4η περίοδο… όχι όμως και το πιο κρίσιμο σουτ! O Oυόλτερς είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, 13 πόντους σημείωσε και ο Πάρις Λι, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (και 7 ριμπάουντ).

Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (31 - 40), αλλά υπέπεσαν και σε 7 περισσότερα λάθη από τους Πειραιώτες, ενώ είχαν και 7 λιγότερες ασίστ. Και στα κλεψίματα ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος (11-6). Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6/75 (7/26 ο Ολυμπιακός, 7/28 ο Παναθηναϊκός).

Εκτός δωδεκάδας έμεινε από πλευράς Ολυμπιακού ο Ταρίκ Μπλακ, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Μάριους Γκριγκόνις.

Τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ενώ ο Ντέγιαν Ράντονιτς επέλεξε στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού τους Ουόλτερς, Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις (αντί του Παπαγιάννη).

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλύτερα στο παρκέ στην 1η περίοδο, με τον Φαλ να νικά στη ρακέτα τόσο τον Γκουντάιτις όσο και τον Παπαγιάννη. Τα ριμπάουντ (11-7 στο 1ο δεκάλεπτο) υπήρξαν «κλειδί» για την εξέλιξη του ματς, καθώς και η ευστοχία των Κέιναν και Βεζένκοφ από πλευράς Ολυμπιακού. Μετά το 7-3 υπέρ των γηπεδούχων, καταλυτικός για τους «πράσινους» ήταν ο Μπέικον, αφού με 5 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα, 7-8, στον Παναθηναϊκό. Οι Κέιναν, Φαλ και Βεζένκοφ έφεραν τους Πειραιώτες στο +7 (17-10). Ο Ράντονιτς απέσυρε τους Ουόλτερς και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με τους Λι και Πονίτκα να περνούν στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +9 (21-12) για να πάρει ο Γιώργος Καλαϊτζάκης τη θέση του Μπέικον στην πεντάδα. Αν και ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 2/2 βολές μείωσε σε 21-14, ο Κέιναν με buzzer beater τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της έως τότε, +10 για τον Ολυμπιακό (24-14). Οι Κέιναν, Φαλ και Βεζένκοφ μετρούσαν από 8 πόντους για την ομάδα του Πειραιά, ενώ οι μόνοι που δεν είχαν πατήσει παρκέ ήταν οι ΜακΚίσικ και Τζορτζ Παπάς. Από πλευράς «πρασίνων», ο Μπέικον οδηγούσε στο σκοράρισμα την ομάδα του με 7 πόντους, ενώ 3 πόντους και 3 ριμπάουντ είχε ο Ουόλτερς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Σλούκα, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ στην περιφέρεια τη 2η περίοδο. Όμως, σε αυτό το δεκάλεπτο «αφεντικό» θα ήταν ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Ράντονιτς πήραν τα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων» επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ 2-15 για το 26-29. Οι «πράσινοι» είχαν μπει με σερί 9-0 στο 2ο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπαγιάννη (24-23). Μετά από άστοχες βολές του Ουόκαπ και άστοχο τρίποντο του Κέιναν αν και ξεμαρκάριστος, ο Μπέικον έδωσε αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (26-31). Με τρίποντο ο Βεζένκοφ μίλησε την κρίσιμη στιγμή (29-31). Ο Πάρις Λι με δικό του τρίποντο έφερε ξανά στο +5 τη διαφορά (29-34) υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι Γκουντάιτις και Ουόλτερς μπήκαν αντί των Παπαγιάννη και Λι για τους «πράσινους». Και ο Μπέικον φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +7 (29-36) για πρώτη φορά! Οι αμυντικές ικανότητες του Ουόκαπ αποδείχτηκαν καθοριστικές σε εκείνο το σημείο, με δύο διαδοχικά κλεψίματα του Αμερικανού. Σλούκας και Βεζένκοφ με λέι απ μείωσαν στο -3 (33-36). Το -3 (35-38) θα ήταν και η διαφορά στο ημίχρονο, με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί σε 2 βολές και τον Φαλ να κερδίζει γκολ φάουλ, αλλά να αστοχεί στο βολή. Οι Πειραιώτες είχαν 4/16 τρίποντα στο α΄ μέρος (25%), ενώ ο Παναθηναϊκός 4/12 έξω από τα 6.75.

Με επιμέρους σκορ 9-4 μπήκε στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός, ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με +4 (44-40). Μία βολή του Παπανικολάου, ένα τρίποντο του Ουόκαπ, τρεις πόντοι του Βεζένκοφ και ένα καλάθι του Φαλ είχαν αντιστρέψει την κατάσταση. Όμως, είχε τραυματιστεί και ο Πονίτκα με τον γιατρό του Παναθηναϊκού να του τοποθετεί ράμματα και ο Πολωνός σμολ φόργουορντ επέστρεψε εν συνεχεία στο παρκέ. Ένα hook του Παπαγιάννη (44-42) και ένα τρίποντο του Ουόκαπ είχαν ως αποτέλεσμα το 47-42. Όμως, ο Λι ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα και ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (47-48). Ο Σλούκας μπήκε ανενόχλητος στη ρακέτα για το 49-48, για ν’ αστοχήσει ο Λευτέρης Μποχωρίδης σε τρίποντο, στο τελευταίο σουτ της 3ης περιόδου. Αυτό το 3ο δεκάλεπτο αποδείχτηκε χαμηλό σε παραγωγικότητα και για τις δύο ομάδες (14-10 το επιμέρους σκορ).

Το λέι απ του Πονίτκα με την έναρξη της 4ης περιόδου θα επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί μία ακόμη φορά (49-50). Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ απάντησαν για το «ερυθρόλευκο» 6-0 (55-50). Ο Ουόλτερς μείωσε με παλικαρίσιο καλάθι στη ρακέτα (55-52). Ο ίδιος μείωσε και στον πόντο (55-54) τελειώνοντας τη φάση με το ένα χέρι. Ο Γκουντάιτις πέρασε στο παρκέ, αλλά έκανε δύο διαδοχικά φάουλ στον Φαλ, φτάνοντας τα 4! Το λέι απ του Βεζένκοφ έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (57-54). Ο Ουόλτερ μείωσε σε 57-56 με λέι απ. Ένα μεγάλο τρίποντο, το πρώτο εύστοχο του Σλούκα έστειλε τον Ολυμπιακό στο +4 (60-56). Ο Γκουντάιτις πέτυχε μία βολή (60-57) από φάουλ του Ουόκαπ, ενώ μετά το άστοχο hook του Φαλ, ο Μπέικον έμεινε… με την μπάλα στα χέρια σε προσπάθεια για τρεις, καθώς έληξε ο χρόνος. Και ο Μουσταφά Φαλ διόρθωσε για την προηγούμενη αστοχία του βάζοντας την μπάλα αυτή τη φορά στο διχτάκι (62-57). Ο Μπέικον κάρφωσε (62-59) σημειώνοντας τους πρώτους πόντους του στο β΄ μέρος (είχε 13 στο α΄ μέρος). Ο Φαλ νίκησε τον Παπαγιάννη σημειώνοντας γκολ φάουλ, έβαλε και τη β ολή (65-59) και απέμεναν 57 δεύτερα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε παραδώσει τα «όπλα», μείωσε αρχικά με λέι απ του Μπέικον (65-61) και εν συνεχεία ο Λι έκλεψε την μπάλα από τον Σλούκα και μείωσε στο καλάθι (65-63), στα 17΄΄ πριν τη λήξη. Ο Βεζένκοφ πήρε το φάουλ από τον Πονίτκα που μόλις είχε επιστρέψει στο παρκέ και το 67-63 έμοιαζε «μαξιλαράκι ασφαλείας» για τους «ερυθρόλευκους». Απέμεναν 13 δεύτερα και ο Μπέικον πίστευε ακόμη στο «διπλό». Ο Αμερικανός ευστόχησε σε ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό (67-66) στα 5 δεύτερα και όλα ήταν ακόμη… εύθραυστα. Με τον Ουόκαπ στην επαναφορά, ο Άλεκ Πίτερς έγινε αποδέκτης της μπάλας και ο Πονίτκα τον σταμάτησε με φάουλ. Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού ευστόχησε μόνο στη 2η βολή (68-66) και ο Παναθηναϊκός είχε 4,1’’ δικά του! Ο Ντουέιν Μπέικον πήρε το τελευταίο σουτ, όμως ο Αμερικανός των «πρασίνων» ήταν άστοχος σε τρίποντο από την κορυφή και ο Ολυμπιακός ήταν νικητής για 9η διαδοχική φορά σε Ελλάδα και Ευρώπη.