Basket League: Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 κόντρα στο Περιστέρι με... σβηστές μηχανές - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League κόντρα στο Περιστέρι / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με... σβηστές μηχανές κόντρα στο Περιστέρι, αλλά έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν φανερά κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια στο Final-4 της Euroleague που διεξήχθη στο Βελιγράδι, με αποτέλεσμα να παρουσιαστούν χωρίς ιδιαίτερη ενέργεια στο Παρκέ. Ωστόσο, αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν τη νίκη με 79-67.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν ρυθμό από τα 6,75 μέτρα στην τέταρτη περίοδο, κατέβαλαν την αντίσταση της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς στο ΣΕΦ και έτσι την Παρασκευή (27/5, 19:30) έχουν την ευκαιρία με «διπλό» στα δυτικά προάστια της Αθήνας να τελειώσουν με την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου περιμένει ο Προμηθέας Πάτρας, που έκανε το 2-0 στη δική του σειρά κόντρα στην ΑΕΚ.

Με χαμηλούς ρυθμούς έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην τετράδα της Basket League ο Ολυμπιακός

Οι… εκρήξεις του Μπαρτζώκα είχαν την τιμητική τους στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο ο Ολυμπιακός έδειχνε… υπνωτισμένος σε άμυνα και επίθεση, βλέποντας το Περιστέρι να εκτελεί από την περιφέρεια και να βρίσκεται με το «καλημέρα» στο +12 (11-23, στο 11'). Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Πέτεγουεϊ συνέχισαν να «χτυπούν» τις αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού, που βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου στο -7 (28-35).

Η… βυθισμένη στην απόγνωση εικόνα του Ολυμπιακού, κυρίως στην άμυνα, συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, παρά την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» για αντίδραση στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (51-54, στο 30'). Ωστόσο, στα μισά του επιλόγου, ο κυπελλούχος Ελλάδας βρήκε το μακρινό σουτ που έψαχνε και με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη να εκτελούν κατά ριπάς έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Έτσι, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +7 στο 37' (69-62). Το τρίποντο του ΜακΚίσικ, μάλιστα, στο 39' «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού, απέναντι σε ένα Περιστέρι που έδειχνε να μένει από δυνάμεις.

Ολυμπιακός - Περιστέρι 79-67

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1), Ντόρσεϊ 2, Φαλ 11, Βεζένκοβ 20, Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (3), Μάρτιν 4, Ζαν Σαρλ 7 (1), ΜακΚίσικ 3 (1).

Περιστέρι (Μίλαν Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (3), Μωραΐτης 14 (4), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11, Γκρέι 6 (1), Σταυρακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67