Basket League: «Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, 85-73 την Καρδίτσα [βίντεο] - iefimerida.gr

Ολυμπιακός-Καρδίτσα, Basket League
Ολυμπιακός-Καρδίτσα, Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός «σοβαρεύτηκε» στην τρίτη περίοδο και έφτασε τελικά στη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα στο ΣΕΦ με 85-73 σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 19η νίκη των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα που ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έναν βαθμό μπροστά από τον Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται αύριο (17/3) με τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

Ο Ολυμπιακός, που παρατάχθηκε χωρίς τους Τόμας Γουόκαπ και Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ξεκίνησε νωχελικά τον αγώνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 10-6 στο 5΄. Στη συνέχεια βελτιώθηκε και προηγήθηκε με ένα καλάθι διαφορά (21-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καρδίτσα ωστόσο ήταν πολύ μαχητική (χαρακτηριστικό το γεγονός ότι κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ 36-29 έχοντας 16 επιθετικά) και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-39.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων (70-60) περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η Καρδίτσα δεν είχε δυνάμεις για κάτι καλύτερο και οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-73.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Λούντζης με 16 πόντους (3/5 τρίποντα) ενώ 14 πόντους (3/4 τρίποντα) πρόσθεσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Από εκεί και πέρα από 11 πόντους σημείωσαν οι Αϊζάια Κάαναν και Μόουζες Ράιτ.

Για την Καρδίτσα ο Σαν Μπιουκάναν είχε 18 πόντους ενώ 13 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Ρομέλο Γουάιτ και 11 πόντους ο Γιώργος Καμπερίδης.

Ολυμπιακός-Καρδίτσα 85-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Κάαναν 11 (3), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9, Παπανικολάου 3, Πίτερς 4, Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουαίτ 13, Μπιουκάναν 18 (2), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9