Basket League: Με «μπροστάρη» τον Μαυροκεφαλίδη, ξεκίνησε με νίκη το Περιστέρι, 84-41 τον Κολοσσό Ρόδου - iefimerida.gr

Φάση από το Περιστέρι-Κολοσσός
Φάση από το Περιστέρι-Κολοσσός Φωτογραφία: INTIME NEWS

Μία περίοδος ήταν αρκετή για το Περιστέρι, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό του και να μπει ιδανικά στη φετινή Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 84-81 του μαχητικότατου Κολοσσού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 1η αγωνιστική, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-10 έγραψαν το 69-54, το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι» στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Κολοσσού στον… επίλογο του αγώνα. Έχοντας βρει ρυθμό από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 24΄΄ για τη λήξη σε 82-81, αλλά η ψυχραιμία του Πέτεγουεϊ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (84-81), γλίτωσε το Περιστέρι από το… έμφραγμα.

Εκτός του Μαυροκεφαλίδη, διψήφιοι ήταν και οι Αμπντούλ Γκάντι (13π., 7ασ.), Τέραν Πέτεγουεϊ (11π.). Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Ντομινίκ Άρτις με 25 πόντους και 6 ασίστ.

Περιστέρι Κολοσσός- Ρόδου 84-81

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.