Basket League: Νίκη για το Λαύριο, 87-70 το Μεσολόγγι - iefimerida.gr

Basket League: Νίκη για το Λαύριο, 87-70 το Μεσολόγγι

Basket League: Νίκη για το Λαύριο, 87-70 το Μεσολόγγι/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Με «όπλο» την άμυνα και «καυτούς» στην επίθεση τους Ντέβιν Ντέιβις και Σον Έβανς (15π., 7ρ.), το Λαύριο πήρε τη νίκη εντός έδρας, με 87-70, επί του Μεσολογγίου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερελή μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση από το Μεσολόγγι, χάρη στην 3η νίκη της σε 6 αγώνες, καθώς έχει 9 βαθμούς έναντι 10 της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου (3-4) που μετρά και έναν περισσότερο αγώνα.

Με εξαίρεση την 1η περίοδο (20-22), το Λαύριο δεν απειλήθηκε από το Μεσολόγγι, αφού με επιμέρους σκορ 27-16 στην 2η περίοδο έθεσε τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου «γκρέμιζαν» ό,τι έχτιζαν στην επίθεση, με τα λάθη τους, 20 έναντι 9 των γηπεδούχων. Το +12 (62-50) στο 30ο λεπτό μετετράπη απλώς σε +17 με την εκπνοή του χρόνου, 87-70.

Διψήφιοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Ντεβόντε Γκριν (19π.), Γιάννης Σαχπατζίδης (16π.) και Κέβιν Λάνγκφορντ (13π., 6ρ.).

Λάυριο-Μεσολόγγι 87-70

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 9 (1), Έβανς 15, Μουράτος 9 (2), Ντιαλό 9, Ντέιβις 23 (3), Κόζι 8 (2), Σάβιτζ 3 (1), Γερομίχαλος 7 (1), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 4

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκριν 19 (2), Φέργκιουσον 3 (1), Μοτσενίγος, Αμαρντι 2, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 13, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 16, Χατζηνικόλας 8 (2), Γράβας