Basket League: Νίκη... παραμονής για τη Λάρισα, 82-73 τον Κολοσσό - iefimerida.gr

Basket League: Νίκη... παραμονής για τη Λάρισα, 82-73 τον Κολοσσό

Φάση από το Λάρισα-Κολοσσός
Φάση από το Λάρισα-Κολοσσός. Φωτογραφία: INTIME NEWS

Mε το κουαρτέτο των Αμερικανών της, η Λάρισα πήρε μια πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια για παραμονή, επικρατώντας, με 82-73, του Κολοσσού Ρόδου, στο κλειστό της Νεάπολης.

Ο Κεν Μπράουν πέτυχε 18 πόντους, ο Τζέρι Σμιθ 16, ο Ντεβόν Ουάσινγκτον 14 και 13 ο Μπράντον Ρας. Με εξαίρεσε ένα εξάλεπτο στην 3η περίοδο, οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι από τους Ροδίτες πανηγυρίζοντας την 5η νίκη τους σε 17 αγώνες. Στον αντίποδα, ο Κολοσσός συμβιβάστηκε με την 8η εκτός έδρας ήττα του και 11η σε 17 ματς στην Basket League την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Λάρισα-Κολοσσός 82-73

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 52-44, 82-73

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 18 (6), Ουάσινγκτον 14 (1), Ρας 13 (3), Κώττας 6, Ουάσπαν 9, Σμιθ 16, Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Άρτις 7 (1), Άντριτς 12 (2), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4), Σπάισερ 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2), Ουάτσον 5 (1), Καντέρ 15 91), Αγγελάκος