Basket League: «Κλείδωσε» εμφατικά την 3η θέση το Περιστέρι, 84-62 τον Άρη [βίντεο] - iefimerida.gr

Περιστέρι-Άρης, Basket League
Περιστέρι-Άρης, Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Εύκολο απόγευμα είχε το Περιστέρι, που επικράτησε του Άρη με 84-62 στο κλειστό «Α. Παπανδρέου», σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 14η νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, που «κλείδωσαν» την τρίτη θέση με 35 βαθμούς. Αντίθετα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 32 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Άρη στα τρίποντα (1/8 στο πρώτο ημίχρονο) κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι το ημίχρονο (42-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 47-43 στο 23΄ αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με ένα σερί 6-0 επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-43), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο +12 (63-51).

Τελικά ο Άρης αποδείχθηκε ότι δεν είχε τις δυνάμεις για κάτι καλύτερο και το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 21-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 84-62.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 23 πόντους (11 ασίστ) ενώ 14 πόντους είχε ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και 12 ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς. Για τον Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 14 πόντους, ο Ρόνι Χάρελ είχε 13 και ο Ίσμαελ Σανόγκο 10 πόντους.

Περιστέρι-Άρης 84-62

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 23 (2), Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Λοβ 5, Κασελάκης, Τόμπσον 11, Μήτρου-Λονγκ 14 (2), Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 6, Γουίλιαμς, Χουγκάζ 10 (1), Ζούγρης 1, Μαραγκουδάκης

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 14 (2), Μπλούμπεργκς 3 (1), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 3, Χάρελ 13 (1), Σλαφτσάκης 5, Σανόγκο 10, Κατσίβελης 4, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 6, Ριντ 2