Basket League: Ο Ηρακλής πήρε αγχωτική νίκη (66-65) κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου - iefimerida.gr

Basket League: Ο Ηρακλής πήρε αγχωτική νίκη (66-65) κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου

Οι μπασκετμπολίστες του Ηρακλή
Οι μπασκετμπολίστες του Ηρακλή / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο είχε νικητή τον Ηρακλή με 66-65, παίρνοντας μια αγχωτική νίκη για τον εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Η κόντρα την τρίτη περίοδο ήταν μια ανέλπιστη εξέλιξη για τον Ηρακλή απέναντι στον Κολοσσό, αφού στο πρώτο κομμάτι του αγώνα έδειξε ότι μπορεί να αποσπάσει διαφορά ασφαλείας και να φτάσει σε νίκη.

Οι Ροδίτες χάρη στον Θόδωρο Ζάρα και την εκτελεστική του δεινότητα μείωσαν στο πόντο, έσφιξαν τη θηλιά στον λαιμό των γηπεδούχων, που έκαναν τέσσερα λεπτά και 35 δευτερόλεπτα για να βρουν πόντο. Το 48-47 έβαλε σε μπελάδες τον Ζιάγκο, έβαλε κι αυτός τις φωνές, αλλά δεν προέκυψε σπουδαία διαφορά. Δεν άλλαξε άρδην η ροή, ο Βεργίνης προσπάθησε να τα αλλάξει όλα, ο Ηρακλής -τελικώς- δεν απομακρύνθηκε.

Όλα κρίθηκαν στα φάουλ και στα τελευταία λεπτά: Ο Αντριτς αποχώρησε με «πέντε» στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ζάρας φορτώθηκε με τέσσερα νωρίς και ο Κολοσσός έχανε τα δύο σημαντικότερα όπλα του.  Ο Ηρακλής ωστόσο δεν βρήκε λύσεις στην περιφερειακή άμυνα κι αυτό δεν του επέτρεψε να ξεφύγει.

Λάθη και... παραλείψεις, παικτών και προπονητών, οδήγησαν σε μάχη στις τελευταίες στιγμές. Ένα κλέψιμο του... χαμένου Αρτις έφερε το 66-65.

Ο Κολοσσός είχε και τον τελευταίο λόγο, με επίθεση (14 δευτερολέπτων) στα εναπομείναντα 15,3. Ο Αρτις το πήρε πάνω του, ο Κολοσσός έχασε, με τον Ηρακλή να παίρνει την 3η νίκη του στην Basket League.

Ηρακλής-Κολοσσός Ρόδου 66-65

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2), Καββαδάς 9, Μπόουλιν 9 (1), Μουρ 3 (1), Χάνλαν 9 (1), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10, Τσαϊρέλης 10 (1), Βεργίνης 4, Ντάνιελ 4

Κολοσσός Ρόδου (Γκατζούρης): Ξανθόπουλος 3 (1), Αρτις 7 (1), Αντριτς 14 (4), Καντέρ 12, Τούμπα , Καμαριανός 2, Λιάπης , Μπιλλής , Ζάρας 20 (4), Γκόινς 5 (1)