Basket League: Νίκη παραμονής για τον Ιωνικό, 78-71 την Καρδίτσα [βίντεο] - iefimerida.gr

Basket League: Νίκη παραμονής για τον Ιωνικό, 78-71 την Καρδίτσα [βίντεο]

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε στιγμιότυπο από το Ιωνικός-Καρδίτσα για τη Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Μεγάλη νίκη παραμονής στη Basket League πανηγύρισε ο Ιωνικός στο κλειστό του Πλάτωνα, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν σε 3-8 το ρεκόρ τους, υποχρεώνοντας την Καρδίτσα στη 10η ήττα της σε 11 αγώνες.

Οι Νικαιώτες επικράτησαν με 78-71, για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, έχοντας σε… κέφια τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Έλληνα πάουερ φόργουορντ/σέντερ ο Ιωνικός ήλεγξε με το… καλησπέρα τον αγώνα, πριν οι γηπεδούχοι βρουν ρυθμό από τα 6.75 και με σερί 14-0 γράψουν το 28-13 της πρώτης περιόδου. Με την αστοχία να έχει… εγκατασταθεί στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων, ο Ιωνικός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο +11 (43-32).

Ο Ιωνικός κράτησε τη διαφορά των 11 πόντων και στην τρίτη περίοδο, βασιζόμενος στην κυριαρχία του Μαυροκεφαλίδη, ενώ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η Καρδίτσα έγινε απειλητική μειώνοντας σε 72-69 στο 39΄, ο Λέισι πήρε το… όπλο του και με σερί πόντους κράτησε σε απόσταση τον Ιωνικό μέχρι το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71