Basket League: Η ΑΕΚ κέρδισε (91-83) στο θρίλερ το Περιστέρι, 2-1 στους μικρούς τελικούς - iefimerida.gr

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος της ΑΕΚ
Ο Βασίλης Ξανθόπουλος της ΑΕΚ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο τρίτο ματς των μικρών τελικών της Basket League κόντρα στο Περιστέρι με 91-83 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Η ΑΕΚ με τον 35χρονο Βασίλη Ξανθόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 19 ποντους (4/4β., 5/6τρ.),  7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής πήρε στην παράταση τη νίκη. Η εμπειρία και το πείσμα του 35χρονου γκαρντ έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της 3ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα. Το επόμενο ματς των δύο ομάδων, είναι το Σάββατο (15/06) στις 19:00 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Μεγαλειώδης εμφάνιση, εμφάνιση για σεμινάριο επαγγελματισμού και συνέπειας από τον Βασίλη Ξανθόπουλο, πολύ καλός ο Χάρης Γιαννόπουλος, ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους οι Αγραβάνης (δανεικός από την ΑΕΚ), Σκορδίλης, Μπεντίλ. Ο Λούκα Μπάνκι χρησιμοποίησε τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος που γύρισε από τον τραυματισμό του, όχι όμως και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που έμεινε και πάλι εκτός.

ΑΕΚ-Περιστέρι 91-83

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.δ.), 91-83 (παρ.)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1)