Basket League: Πήρε... εκδίκηση η ΑΕΚ, 76-56 τον ΠΑΟΚ - iefimerida.gr

Basket League: Πήρε... εκδίκηση η ΑΕΚ, 76-56 τον ΠΑΟΚ

Ο Ματ Λοτζέσκι στο σημερινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ
Ο Ματ Λοτζέσκι σουτάρει στο νικηφόρο παιχνίδι της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: INTIME NEWS

Η ΑΕΚ πήρε μια άτυπη εκδίκηση από τον ΠΑΟΚ επικρατώντας 76-56 στο ΟΑΚΑ, για τον αγώνα της Basket League που επαναλήφθηκε έπειτα από έφεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης για το κύρος του πρώτου ματς.

Η Ένωση βελτίωσε σε 9-3 το ρεκόρ της και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της κατάταξης. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ υποχώρησε σε 6-6.

Το εκκωφαντικό σε άμυνα και επίθεση πρώτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ ήταν αρκετό για την Ένωση προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και να μην απειληθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν σε αυτό το διάστημα τους Θεσσαλονικείς στους 6 πόντους και δίνοντας ρεσιτάλ παραγωγικότητας έκλεισαν την περίοδο στο +20 (26-6 στο 10΄). Χωρίς να χάσει τη διάρκεια στην επίθεσή της, η ΑΕΚ συντήρησε τη διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στον ΠΑΟΚ να κάνει όνειρα ανατροπής…

Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε ο Σαγκάμπα Κονατε (13π.), ο οποίος ήταν και ο μοναδικός διψήφιος.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 76-56

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 75-56

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Ματσιούλις 18 (6/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μωραΐτης 5 (0/6 τρίποντα), Λοτζέσκι 11 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 14 (3/10 σουτ, 8/8 βολές), Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9 (3/3 σουτ), Σλότερ 3 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8 (4/15 σουτ, 5 λάθη), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 4, Μπιτς 7 (1), Κονατέ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαβ 9 (0/2 σουτ, 9/10 βολές), Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 3 (1)