Basket League: Πέρασε από την έδρα του Ιωνικού το Περιστέρι, 80-75 - iefimerida.gr

Basket League: Πέρασε από την έδρα του Ιωνικού το Περιστέρι, 80-75

Πέρασε από την έδρα του Ιωνικού το Περιστέρι, 80-75
Πέρασε από την έδρα του Ιωνικού το Περιστέρι, 80-75 / Φωτογραφία: INTIME NEWS

To «δύο στα δύο» έκανε το Περιστέρι στο εφετινό πρωτάθλημα της Basket League καθώς επικράτησε με 80-75 του Ιωνικού στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» δίνοντας συνέχεια στο αήττητο του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το Περιστέρι εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε στους 28 πόντους τον Ιωνικό, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (28-40). Η διαφορά που «οικοδόμησαν» οι φιλοξενούμενοι αποτέλεσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο αύξησαν την παραγωγικότητα τους και με επιμέρους σκορ 20-13 μείωσαν στο 30΄ σε 48-53.

Έχοντας βρει ρυθμό από τα 6.75, ο Ιωνικός ισοφάρισε στο 31΄ σε 53-53, αλλά το δίδυμο του Περιστερίου Γκάντι και Γκρέι επανέφερε την τάξη, ενώ ο ΜακΛιν από τα 6.75 έγραψε το 61-66 στο 35΄. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, αλλά η ψυχραιμία της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου υπήρξε καταλύτης μέχρι το τελικό 75-80.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στίβεν Γκρέι με 18 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τρε ΜακΛίν (15π.), Μάρβιν Τζόουνς (11π.). Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους.

Ιωνικός-Περιστέρι 80-75

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 17 (1), Πρίτζετ 2, Φιτζπάτρικ 7, Τολιόπουλος 20 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζάισλοφτ 9 (3), Πετρόπουλος, Βλάχος, Χόλογουελ 11 (1), Τουντζιαράκης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 9 (1), Πέτεγουεϊ 8, Βασιλόπουλος 6, Τζόουνς 11, Γκρέι 18 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 5, Αθηναίου 8 (1), Καράμπελας, ΜακΛίν 15 (2).