Basket League: «Σκότωσε» τον Αρη με buzzer beater ο νεοφώτιστος Χαρίλαος Τρικούπης (73-70) - iefimerida.gr

Φάση από το Χαρίλαος Τρικούπης-Αρης
Φάση από το Χαρίλαος Τρικούπης-Αρης/ Φωτογραφία: intime news

Με τρίποντο του Γκριν στο φινάλε, o Χαρίλαος Τρικούπης νίκησε τον Αρη με 73-70 στο Αγρίνιο στην πρεμιέρα του στην Basket League και έγραψε ιστορία.

Οι δύο διακοπές ρεύματος στο ΔΑΚ Αγρινίου δεν πτόησαν τον Χαρίλαο Τρικούπη, που είχε από το ξεκίνημα του αγώνα τον έλεγχο και πήρε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι με ατσάλινη άμυνα, πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα και με περισσότερα κερδισμένα ριμπάουντ κατάφεραν να επικρατήσουν του Άρη, που φάνηκε ότι ξύπνησε αργά, με μπροστάρη τον Φλιώνη, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κάνει την ανατροπή.

Η τελευταία περίοδος ήταν εντυπωσιακή καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τρίποντο του Χατζηνικόλα διαμορφώθηκε το 62-51 (+11), υπέρ του Χαρίλαου Τρικούπη. Ο Φλιώνης, με σερί δικών του πόντων μείωσε σε 66-59 και αφύπινισε την ομάδα του. Το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Φλιώνη πρωταγωνιστή, να μειώνει αρχικά στους -4, (68-64) και έπειτα στον πόντο (68-67), ενώ με βολές ο Τσάλμερς στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 70-70 αλλά μεbuzzer beater ο Γκριν έδωσε τη νίκη στο Χαρίλαο Τρικούπη. Από πλευράς γηπεδούχων με 15π., πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγραβάνης, ενώ ο Φλιώνης σημείωσε 18π.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70