Basket League: Ανετη νίκη για τον Παναθηναϊκό 96-67 τον ΠΑΟΚ - iefimerida.gr

Basket League: Ανετη νίκη για τον Παναθηναϊκό 96-67 τον ΠΑΟΚ

Φάση από το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ
Φάση από το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός πριν τη δύσκολη εντός έδρας αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές στη Euroleague, νίκησε άνετα τον ΠΑΟΚ με 96-67 στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν αήττητοι εντός των συνόρων (2/2 νίκες, έχουν έναν αγώνα λιγότερο), ενώ οι Θεσσαλονικείς συνεχίζουν να… αναζητούν τη νίκη (ρεκόρ 0/2, έχουν έναν αγώνα λιγότερο).

Μόλις ένα δεκάλεπτο διήρκησε η αποψινή… παράσταση του Παναθηναϊκού, απέναντι στους Θεσσαλονικείς. Με πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ Σαντ Ρος και σε δεύτερο… ρόλο την άμυνα, οι «πράσινοι» μπήκαν πρόωρα σε… τροχιά νίκης, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (23-11). Στα περίπου 9 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σε αυτό το διάστημα ο Κουβανός γκαρντ ήταν αλάνθαστος, σημειώνοντας τους 15 από τους 23 πόντους του «τριφυλλιού» με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Δίχως να κατεβάσεις ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (44-24 στο 15΄), μετά από… γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το μη αναστρέψιμο +23 (51-28), μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία…

Πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 15 πόντους (όλους στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Κώστας Μήτογλου (13π., 8ρ.), Ιωάννης Παπαπέτρου (12π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (10π.). Από τους Θεσσαλονικείς των 17 λαθών πάλεψαν οι Ζερμέιν Λαβ (17π.), Έλστον Τέρνερ (15π.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (12π.).

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 96-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10, Καλαϊτζάκης 8, Φόστερ 9, Γουάιτ 9, Σαντ-Ρος 15 (2), Παπαπέτρου 12, Δίπλαρος 6 (1), Κασελάκης 3, Περσίδης 2, Νέντοβιτς 9 (3), Μήτογλου 13 (1)

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Χέρντον 4, Λαβ 17 (1), Γκρίφιν 12 (2), Καμπερίδης 2, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 4, Παπαντωνίου 3 (1), Τέρνερ 15 (1), Μήτρου-Λονγκ 3 (1).