Basket League: Μία... ανάσα από τους τελικούς ο Προμηθέας, έκανε το 2-0 στη σειρά με το Λαύριο - iefimerida.gr

Φάση από το Προμηθέας-Λαύριο
Φάση από το Προμηθέας-Λαύριο/ Φωτογραφία: Intime news

Μία νίκη μακριά από την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League, βρίσκεται ο Προμηθέας Πατρών, μετά το αγχωτικό 2-0 που έγραψε στην ημιτελική σειρά.

Οι Αχαιοί επικράτησαν 68-66 του Λαυρίου στο «Δ. Τόφαλος», με το αντιαθλητικό του Ντιαλό στον Κλαβέλ στα 0.9΄΄ για τη λήξη να «χαρίζει» τη νίκη στον Προμηθέα στο Game 2. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει πλέον την ευκαιρία την προσεχή Δευτέρα να «καθαρίσει» τη σειρά στο κλειστό του Λαυρίου (24/5, 20:00). Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους και 7/9 τρίποντα, ενώ από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισε ο Τάισον Κάρτερ με 29 πόντους.

Με τον Γιαννόπολου να έχει πάρει… φωτιά από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο (5/7 τρίποντα), ο Προμηθέας Πατρών είχε τον πρώτο λόγο, ελέγχοντας το ματς από τη β’ περίοδο και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (38-32). Ωστόσο, με το Λαύριο να «δένει» την άμυνά του και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση η ανατροπή δεν άργησε να έρθει, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν επιμέρους σκορ 11-20 στην τρίτη περίοδο, προσπερνώντας με 49-52 στο 30΄.

Με τον Γιαννόπουλο να «συνδέεται» και στο τέταρτο δεκάλεπτο από τα 6.75, ο Προμηθέας επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκη, με τον Κλαβέλ να γράφει με τρίποντο στο 1:26 πριν το φινάλε το 66-62. Το Λαύριο, δια χειρός Κάρτερ, πέτυχε γρήγορα την ισοφάριση (66-66 στα 38΄΄), δίνοντας παράταση στα όνειρα του «διπλού», αλλά το αντιαθλητικό του Ντιαλό στον Τζιάν Κλαβέλ στα 0.9΄΄ για τη λήξη του το στέρησε, με τον Προμηθέα να παίρνει την πολύτιμη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Προμηθέας-Λαύριο 68-66

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς) : Αγκμπελέσε 10, Κλαβέλ 5 (1), Λούντζης 11, Αγραβάνης Δ. 7 (1), Τζέριαν Γκραντ 10 (1), Αγραβάνης Γ., Φορντ 3 (1), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 22 (7).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 29 (2), Μουράτος 9, Ντιαλό 11 (2), Ντέιβις 7 (1), Γερομιχαλός 4, Κόζι, Σάβατζ, Περσίδης, Ανοσίκε 6.