Basket League: Βασίλισσα στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ -Νίκησε με 100-97 τον Παναθηναϊκό - iefimerida.gr

Basket League: Βασίλισσα στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ -Νίκησε με 100-97 τον Παναθηναϊκό

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΑΕΚ-Παναθηναϊκός
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, Φωτογραφία: INTIMESPORT/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ενα απίστευτο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, που δικαίως στο τέλος βρήκε νικήτρια την Ενωση (100-97), επιφύλασσε η 14η αγωνιστική της EKO Basket League.

H AEK έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης πως ήθελε τη νίκη, απέναντι στον Παναθηναϊκό που προερχόταν από ένα μεγάλο διπλό απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τον θεσμό της Euroleague. Ετσι, με ένα ρεσιτάλ τρίποντων (18/31) κατάφερε να τελικά πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα.

Καλάθης και Ράις πάλεψαν προκειμένου ο Παναθηναϊκός να πάρει το ματς, ωστόσο στο τέλος οι «πράσινοι» έφυγαν ηττημένοι από το ΟΑΚΑ. Σημειώνεται ότι αυτό ήταν το δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα στην Basket League για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, μετά από την ήττα από το Περιστέρι στις 15 Δεκεμβρίου.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος με 19 πόντους, Γκίκας με 13, Χάουαρντ Σαντ-Ρος (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), αλλά και ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ βγήκε από το δεύτερο λεπτό έχοντας χρεωθεί με τρία φάουλ (δύο φάουλ συν τεχνική ποινή), ωστόσο στο β΄μέρος επέστρεψε και ήταν καθοριστικός για τη Ενωση, αφού πέτυχε 11 πόντους μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά απέναντι στην πρώην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

Basket League: Τα υπόλοιπα αποτέλεσμα της 14ης αγωνιστικής

• Ηρακλής-Περιστέρι 69-76
  • Λαύριο-Ιωνικός Νίκαιας 82-68
  • Ρέθυμνο-Ήφαιστος Λήμνου 75-59
  • Πανιώνιος-Κολοσσός Ρόδου 76-67
  • Προμηθέας Π.-Λάρισα 62-76
  • ΠΑΟΚ-Αρης 101-84