Australian Open: Προκρίθηκε στους «32» η Μαρία Σάκκαρη -Νίκησε 2-0 σετ τη Χιμπίνο - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία αρχείου: ΑΡ

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 7-6 (4), 6-4 της μαχητικής Χιμπίνο και προκρίθηκε στους «32» του Australian Open.

Ο αγώνας με την Γιαπωνέζα τενίστρια, Νο 103 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν ήταν εύκολος, αλλά η Ελληνίδα τενίστρια ήταν δυνατή στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη-πρόκριση σε 1 ώρα και 43 λεπτά. Επόμενη αντίπαλος για τη Μαρία Σάκκαρη στον 3ο γύρο θα είναι η νικήτρια του αγώνα Κις (Νο 10)-Ρους.

Η Μαρία είναι για 3η φορά στην καριέρα της στους «32» του Australian Open, αφού τα είχε καταφέρει το 2017 και το 2019, και την Παρασκευή θα κυνηγήσει το βήμα παραπάνω και την είσοδό της στους «16».