ATP Finals: Δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του ο Τσιτσιπάς -Ο Ναδάλ κέρδισε με 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά - iefimerida.gr

O Στέφανος Τσιτσιπάς απογοητευμένος
Φωτογραφία: AP

Τα αβίαστα λάθη στοίχησαν στον Στέφανο Τσιτσιπά την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Μπορεί να είχε απέναντί του τον Ναδάλ, όμως τα δικά του λάθη και η κούραση από την προσπάθεια στο δεύτερο σετ, τον άφησαν εκτός ημιτελικών, καθώς ηττήθηκε από τον σπουδαίο Ισπανό με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-2). Ετσι, δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι, καθώς η κλάση του Ναδάλ αποδείχθηκε ξανά ανυπέρβλητο εμπόδιο για το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, που -κατά διαβολική σύμπτωση- τον είχε κερδίσει την τελευταία φορά με το ίδιο σκορ, στην ίδια διοργάνωση και την ίδια αγωνιστική!

Τα διπλά λάθη στο σερβίς έδωσαν από ένα σετ

Στο πρώτο σετ οι δύο μονομάχοι σέρβιραν εξαιρετικά στα πρώτα οκτώ γκέιμς. Από τα τέσσερα που σέρβιρε ο Τσιτσιπάς, έβγαλε πέντε άσους, αλλά στο ένατο γκέιμ του σετ, ήρθε ένα διπλό λάθος στο σερβίς του στο πιο κρίσιμο σημείο, με αποτέλεσμα να κάνει το μπρέικ ο Ναδάλ και στη συνέχεια να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Με τον ίδιο τρόπο που άρχισε το πρώτο σετ, ξεκίνησε και το δεύτερο. Τσιτσιπάς και Ναδάλ είχαν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο σερβίς τους, με αποτέλεσμα να μην μπορεί κάνει κάποιος το μπρέικ. Ο Ισπανός στα γκέιμς που σέρβιρε είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις και άνοιγε το παιχνίδι, αναγκάζοντας τον Τσιτσιπά να τρέξει αρκετά, μην μπορώντας να βγάλει καλές επιστροφές. Την ίδια ώρα, στα δικά του σερβίς ο Στέφανος χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να τα κρατήσει στο δεύτερο σετ. Παρ΄ όλα αυτά ο Ελληνας τενίστας κατάφερε να πάρει το σετ με τον ίδιο τρόπο που το έχασε: με διπλό λάθος του Ναδάλ στο σερβίς του, κάνοντας αυτός το μπρέικ αυτή τη φορά και κερδίζοντας το σετ με 6-4.

Απανωτά μπρέικ και ψυχολογικό «άδειασμα»

Ετσι, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κρινόταν στο τρίτο σετ, το οποίο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Τσιτσιπά. Ένα διπλό λάθος στο σερβίς και τρία αβίαστα λάθη, έκαναν «δώρο» το μπρέικ στον Ναδάλ που βρέθηκε σε θέση οδηγού. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να το σβήσει κάνοντας το μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του, όμως πήγε στον κάλαθο των αχρήστων καθώς ο Ισπανός έκανε δεύτερο συνεχόμενο μπρέικ για να πάρει το προβάδισμα με 2-1. Στη συνέχεια κράτησε και το σερβίς του στο επόμενο γκέιμ βάζοντας δύσκολα στον Στέφανο που έπρεπε να ψάξει ένα μπρέικ για να κρατηθεί στο ματς.

Αυτό όχι μόνο δεν έγινε, αλλά ο Ναδάλ βρήκε και τρίτο μπρέικ για να προηγηθεί με 5-2, κυρίως εξαιτίας των λαθών του Τσιτσιπά που έδειχνε να έχει «αδειάσει» πνευματικά από την προσπάθεια του δεύτερου σετ. Τελικά έχασε το σετ με 6-2 και ο Ναδάλ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, με τον Στέφανο να χάνει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του.