Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 2-1: Λύτρωσε τους Αρκάδες στο 90' ο Άλβαρεζ - iefimerida.gr

Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 2-1: Λύτρωσε τους Αρκάδες στο 90' ο Άλβαρεζ

Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός
Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με σκορ 2-1 του Παναιτωλικού στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Το σκορ άνοιξε στο 34' ο Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Κολοβός στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης ισοφάρισε μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και κυκλοφορία της μπάλας. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Άλβαρεζ στο 90', ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Αρκάδων.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Αστέρας μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, έλεγξε τον ρυθμό, είχε τις ευκαιρίες στην εκκίνηση της αναμέτρησης και δεν άργησε να προηγηθεί. Στο 31΄ και μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μονομαχία των Καστάνιο με τον Χουχούμη και ο Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάλεψαν για το 2-0, αλλά στο 50΄ ο Παναιτωλικός πέτυχε την ισοφάριση, όταν ο Χουχούμης έκλεψε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Κολοβό, που με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να κρατήσουν έστω τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Άλβαρες στο 90΄ φρόντισε να επιβεβαιώσει την υπεροχή του Αστέρα, γράφοντας το τελικό 2-1.

Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 2-1

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρες, Σανταφέ, Μουνάφο, Ριέρα (45' Τιλίκα), Σίτο (68' Ζουγκλής), Μπερτόγλιο, Μπαράλες

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μαλής, Λάρσον, Μλάντεν, Κολοβός, Χουάνπι (64' Ντίας), Ντουάρτε, Σενγκέλια (64' Νοσίρου), Πέδρο (74' Καρέλης)