Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά 1-2: Βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη με σπουδαίο «διπλό» οι «νεοφώτιστοι» - iefimerida.gr

Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά, Super League
Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά, Super League / Φωτογραφία: INTIME

Η Κηφισιά έφυγε με μεγάλο «διπλό» από την Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, με σκορ 2-1, για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Με τη νίκη αυτή, οι «νεοφώτιστοι» πήραν βαθμολογική ανάσα καθώς βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη, που οδηγεί στη Super League 2.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε φανταστικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Κηφισιά, καθώς ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Αναγνωστόπουλο για να κάνει το 1-0. Η Κηφισιά προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά δεν έκανε πολλές κινήσεις για να βγει από την περιοχή της. Συγκεκριμένα ο Αστέρας βλέποντας πως ήθελε να μείνει πίσω η ομάδα των «βορείων προαστίων» τους έδωσε την μπάλα, πετυχαίνοντας σπουδαίες αντεπιθέσεις αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Το σκορ του ημιχρόνου δεν άλλαξε με το 1-0 να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Κηφισιά ανέβασε τον ρυθμό της και προσπάθησε να ισοφαρίσει με ένα φοβερό σουτ του Κρισούμα, αλλά βρήκε τον Τσιφτσή σε ετοιμότητα για να κρατήσει το 1-0. Μετά από 10 λεπτά και ο Οζέγκοβιτς νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα του Αστέρα για να κάνει το 1-1 και να φέρει την ισορροπία στην αναμέτρηση. Μετά την ισοφάριση, η Κηφισιά αποφάσισε να βγει κατά κύματα μπροστά και να κερδίσει πέναλτι με τον Σάντος να ανατρέπεται από τον Λύρατζη. Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του για την ανατροπή του σκορ σε 2-1 για την ομάδα του Στάικου. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και την Κηφισιά να επικρατεί του Αστέρα, βάζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στο «σακούλι» για την μάχη της παραμονής.

Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά 1-2

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνο, Άλβαρεζ, Λύρατζης, Μουνάφο (Αλάγκμπε 13′), Γιαμπλόνσκι, Σεσκ (Παλάσιος 72′), Μπαρτόλο, Μιριτέλο, Καλτσάς

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Σναϊντερλάν, Τεξέιρα (Βαφέας 29′), Πρίτσας, Πάρρας, Καπάν (Σπίνος 81′), Σανάτζιγια, Μπιφουμά (Μενέντες 80′), Σολόα, Κρισουμά, Οζέγκοβιτς