Ασταμάτητος Αντετοκούνμπο -Με 36 πόντους έδωσε τη νίκη στους Μπακς στο ντέρμπι επί των Κλίπερς - iefimerida.gr

Ο Αντετοκούνμπο καρφώνει τη μπάλα στο ματς με τους Κλιπερς
Μία ακόμη μαγική εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο που οδήγησε τους Μπακς στη νίκη / Φωτογραφία: ap

Τρομερά πράγματα έκανε και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που «σφράγισε» την 5η συνεχόμενη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς.

Αυτή τη φορά επικράτησαν των Λος Αντζελες Κλίπερς στο ντέρμπι της ημέρας με σκορ 105-100, με τον Greek Freak να είναι αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του χάρη σε ένα ασύλληπτο κάρφωμα 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Κατάφερε σε 40 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει 36 πόντους και να γίνει ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που κατέγραψε 4 σερί παιχνίδια με τουλάχιστον 35 πόντους. Είχε 15/27 σουτ με 2 τρίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες σε ένα «γεμάτο» φύλλο αγώνα για τον ίδιο.

Πέντε λεπτά έπαιξε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που είχε ένα ριμπάουντ, ενώ με εξαίρεση τον Γιάννη, μόνο ο Μίντλετον είχε αρκετά καλή επιθετική προσφορά με 19 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Κ. Λέοναρντ σημείωσε 25, με τον Πολ Τζορτζ να είναι ιδιαίτερα άστοχος (16 πόντοι με 7/21 σουτ).