Άρης - ΑΕΚ 3-2: Ετοιμάζουν «βαλίτσες» για Ευρώπη οι Θεσσαλονικείς με επική ανατροπή - iefimerida.gr

Άρης - ΑΕΚ
Άρης - ΑΕΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, παίρνοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ αγχωμένες από τη σημαντικότητα του ματς, και στο πρώτο τέταρτο υπήρχαν πολλά λάθη, ενώ η νευρικότητα ώθησε τους ποδοσφαιριστές στο να κάνουν αρκετά φάουλ.

Ο Λιβάι Γκαρσία της ΑΕΚ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 21ο λεπτό και αφορούσε την ΑΕΚ. Ο Ρότα γύρισε τη μπάλα στο πέναλτι, και ο Λιβάι από εκεί την έστειλε ψηλά άουτ ουσιαστικά σε άδεια εστία.

Το ματς συνέχισε να είναι νευρικό και οι δύο σύλλογοι όχι απλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν, αλλά αδυνατούσαν να παίξουν και ουσιαστικό ποδόσφαιρο, κυριευμένοι από το άγχος.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα, ο Ιτούρμπε έπιασε το δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, και μετά η μπάλα έσκασε στο έδαφος κοντά στη γραμμή του τέρματος.

Η «ένωση» άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό. Η μπάλα έμεινε στην κατοχή της ΑΕΚ μετά το κόρνερ, ο Χατζισαφί γέμισε, ο Λιβάι κέρδισε τη διεκδίκηση από τον Εμπακατά, κατέβασε, σούταρε με το δεξί και με τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το 0-1.

Ο Λιβάι Γκαρσία πανηγυρίζει / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Γκαρσία χτύπησε και πάλι πέντε λεπτά αργότερα.Ο Τσούμπερ έκανε το γέμισμα, και ο Λιβάι με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ του Τσούμπερ, ο οποίος τελικά καλυπτόταν.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ που… είχε κάνει αυτό που έπρεπε, διαχειριζόταν άψογα το υπέρ της σκορ, προσπαθώντας να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη, ο Άρης δυσκολεύτηκε και δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.

Ολική ανατροπή από τον Άρη με Πάλμα, Μαντσίνι και Γκαρσία

Ο Πάλμα όμως ήρθε σαν… από μηχανής Θεός και σκόραρε στο 78'. Ο Πάλμα προσπέρασε Ρότα και Μάνταλο μέσα στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό στην αριστερή γωνία του Στάνκοβιτς.

Μείωσε με τον Πάλμα ο Άρης / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ισοφάρισε το ματς στο 86' ο Άρης! Φάση διαρκείας μπροστά στον Στάνκοβιτς, η μπάλα έφτασε μπροστά στον Μαντσίνι ο οποίος έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα.

Ολική ανατροπή για τον Άρη στις καθυστερήσεις! Ο Ματέο αφού βρίσκει το δοκάρι, παίρνει το ριμπάουντ και μετά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

«Κουβάρι» οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν την ανατροπή / Φωτογραφία: Eurokinissi

Πλέον, ο Άρης «τσέκαρε εισιτήριο» για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Άρης - ΑΕΚ 3-2

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν (62' Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88' Γκάμα), Μπερτόγλιο (61' Ματέο), Ιτούρμπε (61' Πάλμα), Καμαρά(90'+6' Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί(86' Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82' Μοχαμάντι), Άμραμπατ, Λιβάι (87' Αραούχο), Τσούμπερ (90'+2' Ανσαριφάρντ).

*Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, ο Σέρχιο Αραούχο τιμήθηκε από τη Δομή «Εις το Όνομα του Άλκη», για τον τρόπο, που και ο ίδιος ο Αργεντινός επιθετικός τίμησε τη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου Άλκη Καμπανού.

*Κίτρινη κάρτα δέχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο γενικός αρχηγός του Άρη, Θωμάς Ναζλίδης. Με το τελευταίο σφύριγμα υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων χωρίς ωστόσο να υπάρξουν παρατράγουδα.