Euroleague: «Διπλό» στην Τουρκία για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας -Καλή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο και νίκη της Βιλερμπάν - iefimerida.gr

Φάση από το Εφές-ΤΣΣΚΑ
Φάση από το Εφές-ΤΣΣΚΑ / Φωτογραφία: ΑΠΕ ΜΠΕ

Άτυπη ρεβάνς από την περσινή ήττα της στον ημιτελικό του φάιναλ φορ πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Αναντολού Εφές στην Πόλη, την ώρα που η Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούνμπο περνούσε νικηφόρα από το Βερολίνο, γράφοντας το «δύο στα δύο» στην εφετινή Euroleague.

Τη δεύτερη επιτυχία της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση σημείωσε και η Αρμάνι Μιλάνο του Ντίνου Μήτογλου, η οποία «άλωσε» τη χώρα των Βάσκων, πριν από τη συνάντηση της Μπασκόνια με τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια (12/10, 3η αγωνιστική).

Στην Πόλη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αξιοποίησε τη διάρκεια που επέδειξε σε άμυνα και επίθεση για 40 λεπτά, επικρατώντας της πρωταθλήτριας Ευρώπης με 100-96 και υποχρεώνοντάς την στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έλεγξε από τα πρώτα λεπτά την αναμέτρηση, ενώ εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα στην τρίτη περίοδο, τη στιγμή που ο Βασίλιε Μίτσιτς (32π.) πάλευε μόνος για την υπέρβαση.

Από τους Ρώσους, που σούταραν με 53.1% στα δίποντα και 44.4% στα τρίποντα, έλαμψαν οι Τορνικέ Σενγκέλια (23π.), Γουίλ Κλάιμπερν (18π.), Γκάμπριελ Λούντμπεργκ (17π.), Γιοχάνες Φόγκτμαν (17π.) και Τόρνικε Σενγκέλια.

«Διπλό» της Βιλερμπάν

Στο Βερολίνο, η Βιλερμπάν πανηγύρισε την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη της, καθώς μετά την άνετη πρεμιέρα στο «σπίτι» της, απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας, έκαμψε την αντίσταση και της Άλμπα, με το τελικό 71-67.

Οι Γάλλοι εξαργύρωσαν τη συγκέντρωση που είχαν από το πρώτο τζάμπολ, έχοντας σταθερά το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και «κλειδώνοντας» το «διπλό» στο 1:46' για τη λήξη, με τον Τζόουνς να γράφει από τα 6.75 το 59-68.

Ο Κρις Τζόουνς ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών με 24 πόντους, ενώ ουσιαστικός ήταν ο αλάνθαστος σε δίποντα (3/3) και βολές (3/3) Κώστας Αντετοκούνμπο (9π., 4ρ.).

Από την Άλμπα πάλευε μόνος του ο Μάοντο Λο με 22 πόντους.

Πέρασε από το Βερολίνο η Αρμάνι

Στη Βιτόρια, ο έλεγχος των ριμπάουντ και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας οδήγησαν την Αρμάνι στο «διπλό» με 78-64 επί της Μπασκόνια, με τους Ιταλούς να μετρούν δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, και την Μπασκόνια αντίστοιχες ήττες. Οι Ιταλοί δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν μέχρι το τελικό σκορ.

Τέσσερις παίκτες της Αρμάνι τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 13. Σταθερός ο Ντίνος Μήτογλου με 8 πόντους (2/5δ., 1/2τρ., 1/2β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από τους Βάσκους προσπάθησε ο Σιμόνε Φοντέκιο με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.