Απίστευτη ανατροπή στην παράταση για τους Μπακς στην Φιλαδέλφεια -«Αναστήθηκε» ο Αντετοκούνμπο στο δεύτερο ημίχρονο - iefimerida.gr

O Αντετοκούνμπο πανηγυρίζει καλάθι επί των Σίξερς
Οι Μπακς γύρισαν χαμένο ματς στην Φιλαδέλφεια / Φωτογραφία: AP

Επική ανατροπή έκαναν οι Μιλγουόκι Μπακς μέσα στην έδρα των πρωτοπόρων Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο (σημείωσαν 31 πόντους που είναι αρνητικό ρεκόρ) και με την διαφορά στο -19, κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν τελικά τη νίκη στην παράταση με 109-105.

Στο πρώτο ημίχρονο τα «έσπασαν» καθώς είχαν 1/17 τρίποντα με 31 συνολικά πόντους και τον Αντετοκούνμπο να έχει μόλις τέσσερις. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ωστόσο άρχισαν την αντεπίθεση και έφτασαν να προηγούνται με 7 (91-84) 40 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο πήγαν να τα τινάξουν όλα στον αέρα, καθώς δέχτηκαν τρία τρίποντα, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση. Εκεί ανέλαβε δράση ο Αντετοκούνμπο ο οποίος με ένα τρίποντο έβαλε ταφόπλακα στην Φιλαδέλφεια, πετυχαίνοντας μία τεράστια νίκη, αν αναλογιστεί κανείς το πόσο τραγικοί ήταν στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους πρωτοπόρους της Ανατολής.

Ο Αντετοκούνμπο μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο, τελείωσε  το ματς με 32 πόντους (13/22 σουτ με ένα τρίποντο και 5/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 λάθη. Ο Ντι Βιτσέντζο σημείωσε 20 πόντους, ενώ πολύτιμα ήταν τα τρίποντα του Λόπεζ στην 3η και 4η περίοδο (14π.). Στην Φιλαδέλφεια 7 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο, χωρίς τον Εμπίντ, κλώτσησαν δικό τους ματς.