Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Ακύρωσαν κανονικό γκολ του Ρονάλντο στο Σερβία-Πορτογαλία και αποχώρησε έξαλλος πριν λήξει το ματς [βίντεο] - iefimerida.gr

Εξαλλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Εξαλλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σερβία και την Πορτογαλία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ντάνι Μέκελι.

Συγκεκριμένα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και με το σκορ στο 2-2, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε, όμως ο Ολλανδός ρέφερι, αλλά και ο βοηθός του δεν είδαν πως η μπάλα πέρασε ξεκάθαρα την γραμμή. Ενώ, δεν υπάρχει η χρήση του VAR στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο όταν κατάλαβε ότι το γκολ δεν μέτρησε αμέσως έτρεξε να διαμαρτυρηθεί προς τον επόπτη και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Σε εκείνο το σημείο εξοργίστηκε και ενώ το ματς ήθελε ένα λεπτό ακόμα για να λήξη πήγε προς τα αποδυτήρια του γηπέδου χωρίς να παίζει και έδειχνε πως "όλα τελείωσαν" ενώ πέταξε και το περιβραχιόνιο από τα νεύρα του.

Με τη λήξη της αναμέτρησης όλοι οι ποδοσφαιριστές της Πορτογαλίας πήγαν προς τον διαιτητή και ο Σάντος προσπαθούσε να τους ηρεμήσει.

Κριστιάνο: «Πλήγωσαν όλο το πορτογαλικό έθνος, αλλά ψηλά το κεφάλι!»

O Κριστιάνο Ρονάλντο, που είδε να μην κατακυρώνεται ένα κανονικό του γκολ, δεν έκρυψε τη δυσαρέσκειά του, αλλά έστειλε αρχηγικό μήνυμα ανασύνταξης.

«Το να είμαι αρχηγός της Πορτογαλίας είναι μια από τις μεγαλύτερες τιμές και ένα από τα μεγαλύτερα προνόμια στη ζωή μου. Πάντα δίνω και πάντα θα δίνω τα πάντα για τη χώρα μου κι αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Όμως αυτές είναι δύσκολες στιγμές, ειδικά όταν νιώθεις ότι όλο το πορτογαλικό έθνος πληγώθηκε. Ψηλά το κεφάλι και κοιτάζουμε την επόμενη πρόκληση. Πάμε Πορτογαλία!», έγραψε στο Instagram ο άσος της Γιουβέντους.