ΑΕΚ-Παναιτωλικός 4-1: Με το πόδι στο γκάζι η Ένωση, επιβλητική νίκη στην OPAP Arena [βίντεο] - iefimerida.gr

ΑΕΚ-Παναιτωλικός
ΑΕΚ-Παναιτωλικός / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 4-1 του Παναιτωλικού στην OPAP Arena, για τη 18η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετά τη σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού και τον θρίαμβο στο Κύπελλο επί της Κηφισιάς, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο των Αγρινιωτών.

Τον δρόμο άνοιξε ο Αραούχο στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με όμορφο μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής, πριν ο Λιβάι Γκαρσία στο 35' διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα με τον τρόπο... σήμα κατατεθέν του, πηδώντας ψηλά δηλαδή και εκτελώντας με το κεφάλι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν πέντε λεπτά πριν τη λήξη του α' μέρους χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζοάο Πέδρο μετά από χέρι του Ρότα.

Ωστόσο, οι Πινέδα, Άμραμπατ «χτύπησαν» από μία φορά ο καθένας (51',55') και «κλείδωσαν» τη 13η νίκη της Ένωσης στη φετινή Super League.

Το «φιλμ» του αγώνα

Μετά από μια κεφαλιά του Πινέδα (9΄) που εξουδετέρωσε ο Ανέστης, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στη δεύτερη επίσκεψή της στα καρέ του Παναιτωλικού. Από σέντρα του Χατζισαφί και απομάκρυνση, η μπάλα στρώθηκε στο αριστερό του Σέρχιο Αραούχο ο οποίος με μονοκόμματο σουτ την έστειλε στη αριστερή γωνία του Ανέστη στο 14΄.

Σταδιακά η ΑΕΚ άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της και στο 34΄ έφτασε στο 2-0 με το κλασικό εντυπωσιακό άλμα του Λιβάι Γκαρσία και την κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Χατζισαφί.

Ο Παναιτωλικός χωρίς να καταφέρει να απειλήσει, κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν από ένα ακίνδυνο γύρισμα του Χουχούμη στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ρότα.

Πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής και εκτέλεσε εύστοχα ο Πέδρο στο 40΄ με την ΑΕΚ να δέχεται μόλις για δεύτερη φορά γκολ στην OPAP Arena μετά από εννέα αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να… αγχωθούν, αφού με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου επανέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας. Και πάλι το γκολ ξεκίνησε από μία σέντρα του 'Αμραμπατ από δεξιά και ο Ομπερλίν Πινέδα με κεφαλιά έγραψε το 3-1 στο 51΄.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαροκινός χρίστηκε σκόρερ καθώς πήρε την πάσα από τον Λιβάι Γκαρσία και με σουτ πάνω στην κίνηση έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ένωσης.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε τη δυνατότητα να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ. Ο Αλμέιδα έκανε το σύνηθες rotation από τη στιγμή που τα πάντα είχαν κριθεί, ενώ και ο Αναστασίου έκανε συντήρηση ενόψει των πολύ πιο καθοριστικών αναμετρήσεων που ακολουθούν.