ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0: Η Ένωση έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή της Super League [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από αγώνα του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ
Φάση από αγώνα του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Λίγα λεπτά μετά το παιχνίδι της Λεωφόρου έληξε αυτό στην «OPAP Arena» μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού, με το 0-0 να επισφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Γνωρίζοντας ότι ο Παναθηναϊκός έχασε 2 βαθμούς με το 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ, η Ένωση έψαξε απεγνωσμένα το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Ωστόσο, δεν το βρήκε, καθώς οι Πειραιώτες άντεξαν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης και έτσι η ισοβαθμία μεταξύ των δύο πρωτοπόρων στον πίνακα της Super League παραμένει.

Οι «κιτρινόμαυροι» έψαξαν περισσότερο το γκολ από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι εστίασαν στην καλή ανασταλτική λειτουργία και στο να βρουν φάσεις από αντεπιθέσεις, κάτι που κατάφεραν. Ωστόσο, ούτε οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στις καλές στιγμές που είχαν, ούτε και οι γηπεδούχοι που το ήθελαν περισσότερο, αλλά δεν δημιούργησαν φάσεις όπως σε άλλα παιχνίδια.

Πλέι οφ Super League: Με προβλήματα και χωρίς δυνάμεις η ΑΕΚ, «θωράκισε» τα μετόπισθεν ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σημαντικό πρόβλημα στην ενδεκάδα της, αφού δεν ήταν διαθέσιμος κανείς από τους δύο δεξιούς μπακ, Ρότα και Σιντιμπέ. Έτσι, επιστρατεύθηκε να παίξει τη θέση ο αριστεροπόδαρος Μοχαμαντί, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό μετά από απουσία ενός μήνα.

Παράλληλα, οι άνθρωποι της Ένωσης είχαν να διαχειριστούν την κόπωση από το ντέρμπι της προηγούμενης Κυριακής (30/4) με τον Παναθηναϊκό, αλλά και το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές ήταν «χτυπημένοι» από μια ίωση που ταλαιπώρησε αρκετούς εξ αυτών.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι, που κατάφεραν με άνεση -και χάρη στην επιλογή του Ζοζέ Ανιγκό να παίξει με τρεις αμυντικούς μέσους (Εμβιλά, Χουάνγκ και Σαμασέκου)- να κρατούν τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα μακριά από την περιοχή του Τζολάκη. Παράλληλα, απείλησαν πρώτοι στο 21' με «οβίδα» του Μπακαμπού και εκπληκτική απόκρουση του Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ «απάντησε» άμεσα, στο 22', με ωραίο συνδυασμό, αλλά αδύναμη εκτέλεση από τον Λιβάι Γκαρσία, που εξουδετέρωσε ο Τζολάκης. Ουσιαστικά, αυτές ήταν όλες κι όλες οι σπουδαίες στιγμές του πρώτου μέρους, όπου οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Στον Ολυμπιακό ανήκε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει το σουτ του Σαμασέκου, τον Μπιέλ να πηγαίνει πρώτος στην μπάλα, αλλά να αστοχεί προ κενής εστίας, στο 57'. Σαν σε επανάληψη αυτού που έγινε στο πρώτο μέρος, ένα λεπτό μετά ο Γκατσίνοβιτς απείλησε για την ΑΕΚ με εξαιρετικό γυριστό, το οποίο μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Παρά τη διάθεση των γηπεδούχων να δημιουργήσουν ευκαιρίες, δεν τα κατάφεραν.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την αγωνία στα ύψη, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού πρόλαβαν τελευταία στιγμή τον Ελίασον στο 88' και στην εξέλιξη της φάσης ο Κασάμι βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, όμως ο 37χρονος Άμραμπατ με ένα εκπληκτικό σπριντ πρόλαβε και κάλυψε.

Στα 9 λεπτά καθυστέρησης που έδωσε ο διαιτητής, η ΑΕΚ «εγκαταστάθηκε» γύρω από την περιοχή του Τζολάκη και προσπάθησε με αιχμή του δόρατος τον Γκαρσία να πετύχει το «χρυσό» γκολ. Οι παίκτες της Ένωσης έβαλαν τον Ολυμπιακό μέσα στα καρέ του, αλλά ο φορ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έχασε την ευκαιρία στο 90+5' να γίνει ήρωας, όταν με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ των Πειραιωτών.