ΑΕΚ-Μπράιτον 0-1: Αδίκησε τον εαυτό της η Ένωση -Αποχαιρέτησε το Europa, πάει για «τελικό» στο Άμστερνταμ - iefimerida.gr

Διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΚ στον Ελβετό διαιτητή του αγώνα με την Μπράιτον για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League / Φωτογραφία: Intime-ΜΗΤΣΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη της Μπράιτον, αλλά οι «κατάρες» της σεζόν την κυνήγησαν ξανά και έτσι έχασε με 1-0 στην «OPAP Arena» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η Ένωση σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, με κορυφαία όλων το δοκάρι του Τσούμπερ στο 44', αλλά ένα ακόμη πέναλτι στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, το έκτο, την έφερε πίσω στο σκορ με άδοξο τρόπο στο 55ο λεπτό (και σκόρερ ξανά τον Πέδρο -όπως είχε γίνει δύο φορές στην Αγγλία). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Γκατσίνοβιτς στο 65' άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, δεχόμενος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάση επίθεσης μάλιστα και εκεί όλα ουσιαστικά τελείωσαν.

Η Μαρσέιγ και η Μπράιτον προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Europa League, ενώ οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα πρέπει να πάρουν αποτέλεσμα από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ στην τελευταία αγωνιστική του γκρουπ (14/12) για να συνεχίσουν στο Europa Conference League.

Έχασε τις ευκαιρίες με... το τσουβάλι η ΑΕΚ, της γύρισε η τύχη την πλάτη στο 44'

Η Μπράιτον ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την προσπάθεια του Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή. Σταδιακά, όμως, η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο.

Δύο πρώτες απειλές με τον Πινέδα, αρχικά με μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής στο 13' και εν συνεχεία στο 17' με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να παίρνει ύψος επιτρέποντας στον Φερμπρούχεν να μπλοκάρει, έδειξαν τις προθέσεις της Ένωσης.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα συνέχισε να πιέζει για το γκολ, όμως ο Ολλανδός γκολκίπερ των Άγγλων είχε απαντήσεις τόσο στο σουτ του Γκατσίνοβιτς εντός περιοχής στο 18' όσο και στο τελείωμα του Πινέδα που πήρε το «ριμπάουντ». Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός ήταν αρκετά δραστήριος, αλλά και άστοχος, ο οποίος έχασε νέα ευκαιρία στο 21'.

Ο Τσούμπερ ήταν ασταμάτητος και μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Φερμπρούχεν, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ, το σουτ του οποίου στο 30' έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Μπράιτον.

Το 35' το συρτό σουτ του Πινέδα μετά από ωραία επέλαση στην αντίπαλη περιοχή, έφυγε έξω, ενώ στο 44' η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Ελβετός επιθετικός σούταρε, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ντανκ και τράνταξε το κάθετο δοκάρι της Μπράιτον. Στην επαναφορά της μπάλας ο Γκατσίνοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά με το κεφάλι, που ενδεχομένως και να αιφνιδιάστηκε.

Στην εξέλιξη της φάσης (45') η Ένωση είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, αρχικά με κεφαλιά του Τσούμπερ και στη συνέχεια με σουτ του Γκατσίνοβιτς η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Πολύ καλή η Ένωση προς το τέλος του ημιχρόνου, ανάγκασε την ομάδα της Premier League να ζήσει… εφιαλτικές στιγμές, αλλά εκείνη κράτησε το μηδέν.

Άλλο ένα πέναλτι, απερισκεψία Γκατσίνοβιτς, κόκκινη και όλα στραβά

Όμως η Ένωση πλήρωσε την «κατάρα» που την καταδιώκει σε όλη τη φάση των ομίλων. Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σιμάνσκι παραχώρησε ένα «φτηνό» πέναλτι, όταν ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1 στο 55'. Τρία γκολ έχει σημειώσει η Μπράιτον εναντίον της ΑΕΚ, όλα με πέναλτι, όλα από τον ίδιο παίκτη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ακολούθησε μια δεύτερη απερισκεψία, που έφερε την πρωταθλήτρια σε πολύ δύσκολη θέση. Στο 65' ο Γκατσίνοβιτς πήγε καθυστερημένα σε προβολή πάνω στον Ιγκόρ, σε φάση επίθεσης, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Ήταν η δεύτερη και έτσι άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Όλες αυτές οι εξελίξεις είχαν ως αποτέλεσμα να μην υποφέρει τόσο πολύ η Μπράιτον στην «OPAP Arena», κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Επί 50 λεπτά οι παίκτες της βρίσκονταν σε δύσκολη θέση, όμως μέσα σε ελάχιστο διάστημα είχαν προβάδισμα στο σκορ και παίκτη παραπάνω.

Στο 73' ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Φέργκιουσον, ενώ στο 74' ο Πινέδα από ασίστ του Αραούχο σούταρε λίγο άουτ, στη μεγαλύτερη στιγμή της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα έδωσαν τα πάντα για να πετύχουν αυτό που -μετά το 66'- θα ισοδυναμούσε με θαύμα. Έψαξαν το γκολ, δεν τα κατάφεραν, αλλά με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κέρδισαν το ολόθερμο και παρατεταμένο χειροκρότημα του κόσμου τους, παρά την ήττα.