Super League: Με το δεξί η ΑΕΚ στην πρεμιέρα, 3-0 μέσα στη Λαμία με Αραούχο «φωτιά» [βίντεο] - iefimerida.gr

Παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν
Παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν στη Λαμία / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ στη Super League, καθώς νίκησε στην έδρα της Λαμίας με σκορ 0-3.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο στο 32ο λεπτό ο Σιμάνσκι μάρκαρε άτσαλα τον Σλίβκα και μετά από εξέταση στο VAR οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ απείλησε και κατάφερε να σκοράρει με τον Αραούχο, στο 35ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για την πρώτο τρίποντο στη σεζόν.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Αραούχο «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο ματς κάνοντας το 0-2.

Το 0-3 διαμορφώθηκε από φανταστικό γκολ του Πινέδα, μετά από ασίστ του Βίντα στο 73ο λεπτό.