ΑΕΚ-Λαμία 3-0: Επιστροφή στη Super League με νίκη, τριπλό «χτύπημα» στην επανάληψη - iefimerida.gr

Νίκη της ΑΕΚ επί της Λαμίας για τη 14η αγωνιστική της Super League
Νίκη της ΑΕΚ επί της Λαμίας για τη 14η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΥΡΚΟΣ

Με νίκη 3-0 επί της Λαμίας στην «OPAP Arena» επέστρεψε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη Super League η ΑΕΚ.

Η Ένωση πέτυχε και τα τρία τέρματα της νίκης στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φαν Βέερτ που ήρθε από τον πάγκο να δίνει τη λύση, να ανοίγει το σκορ και να ολοκληρώνει την «παράστασή» του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο ενδιάμεσο είχε σκοράρει ο Γκαρσία.

Έτσι, ο «δικέφαλος» έκανε το χρέος του και πλέον περιμένει να δει πόση θα είναι η διαφορά του από την κορυφή της βαθμολογίας της Super League, καθώς ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται αργότερα κόντρα στον Ιωνικό. Η ΑΕΚ συνέχισε και την παράδοση που έχει κόντρα στη Λαμία εντός έδρας, καθώς στις 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων έχει ισάριθμες νίκες με 13-0 τέρματα.

Super League: Η «OPAP Arena» το φρούριο της ΑΕΚ -Απόλυτη στο νέο της γήπεδο

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις 78 δευτερόλεπτα μετά την πρώτη σέντρα έχασε κλασική ευκαιρία. Έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Ρότα, ο Πινέδα βρέθηκε σε εξαιρετική θέση εντός της αντίπαλης περιοχής, αλλά το σου του μπλόκαρε ο Σαρανοφ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους. Η Λαμία παρέμενε στο παιχνίδι όσο άντεχε ο τερματοφύλακας της, καθώς ο Σαράνοφ είπε «όχι» και στο σουτ του Μάνταλου στο 10' και στην κεφάλια του Γκαρσία στο 34'.

Η Λαμία βγήκε λίγες φορές με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά σε μία βαφές απείλησε άμεσα. Ήταν το πλασέ του Τζανδάρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 44' που πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

Γενικά στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ φάνηκε να είχε επηρεαστεί σε έναν βαθμό από τη διακοπή του πρωταθλήματος. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι πολλές απουσίες που μετρά, καθώς οι επιλογές του Ματίας Αλμέιδα από τον πάγκο δεν ήταν ανάλογες των προηγούμενων παιχνιδιών της σεζόν.

Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε και η Ένωση είχε μπροστά του μία ιδιαίτερη συνθήκη. Έπρεπε να βρει τρόπο να βρει τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την καλά στημένη άμυνα της Λαμίας. Σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Ολλανδού επιθετικού στο παιχνίδι 62'.

Νωρίτερα, στο 54', ξανά ο Σαρανοφ νίκησε τον Αραούχο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει λύση και με τον Φαν Βέερτ στο 67'. Ο πρώτος σκόρερ του προηγούμενου πρωταθλήματος ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για την ομάδα του. Σε σέντρα του Μάνταλου από δεξιά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να ανοίξει το σκορ και τον δρόμο προς τη νίκη.

Το 2-0 πέτυχε στο 88ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία, που εκμεταλλεύτηκε βαθιά μπαλιά του Φαν Βέερτ (μέτρησε και ασίστ ο Ολλανδός), αλλά και τη λάθος εκτίμηση του Κορνέζου στη φάση. Στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο» διαμόρφωσε ξανά με κεφαλιά το τελικό σκορ, για να αποθεωθεί από τους περισσότερους 20.000 οπαδούς που βρέθηκαν στην «OPAP Arena».

To νέο γήπεδο της ΑΕΚ αποδεικνύεται φρούριο, καθώς σε 6 αγώνες μετρά αντίστοιχα τρίποντα, με 15-1 τέρματα, έχοντας δει την εστία της να παραβιάζεται μόνο στο παιχνίδι που έκανε «εγκαίνια», το 4-1 κόντρα στον Ιωνικό.

ΑΕΚ - Λαμία 3-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62' Φαν Βέερτ), Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος (87' Γαλανόπουλος), Γκαρσία (90+1' Χριστόπουλος), Αραούχο

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Γκοράνοφ (84' Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Σλίβκα (72' Ντε Βινσέντι), Μπεχαράνο (79' Μπάμπης), Τσιλούλης, Νούνιες (84' Μποάκιε), Μανούσος (72' Γιακουμάκης)