Αδέλφια Τσιτσιπά: Ήττα στις λεπτομέρειες στο τουρνουά της Στουτγκάρδης -Στους «8» σταμάτησε η πορεία τους - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP Photo / Jean-Francois Badias

Μικρές λεπτομέρειες στέρησαν από τους Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά την πρόκριση στα ημιτελικά του διπλού, στο τουρνουά ATP της Στουτγκάρδης.

Τα αδέλφια Τσιτσιπά ηττήθηκαν μετά από μεγάλη «μάχη» με τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκαζ και τον Κροάτη Μάτε Πάβιτς, ζευγάρι που βρίσκεται στο Νο3 του ταμπλό, αν και πήραν το πρώτο σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ το ελληνικό δίδυμο το έχασε στο τάι μπρέικ (7-3) και όλα κρίθηκαν στο τρίτο και αποφασιστικό σετ, το οποίο παίζεται στους 10 κερδισμένους πόντους.

Οι Χούρκαζ/Πάβιτς κατάφεραν να πάρουν από την αρχή το προβάδισμα και τελικά πήραν τη νίκη με 4-6, 7-6, 10-5 και μαζί το «εισιτήριο» για την τετράδα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παραμείνει στη Στουτγκάρδη, όπου αύριο (9/6) αρχίζει τις υποχρεώσεις του στο απλό, αντιμετωπίζοντας στον 2ο γύρο τον Ελβετό, Ντόμινικ Στρίκερ.

Γενικά, η Τετάρτη (8/6) δεν ήταν καλή ημέρα για το ελληνικό τένις όσον αφορά το διπλό, καθώς τον αποκλεισμό γνώρισε -και μάλιστα στον 1ο γύρο στο τουρνουά του Νότιγχαμ- η Μαρία Σάκκαρη, που είχε ως παρτενέρ της την Ντόνα Βέκιτς από την Κροατία.