37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Νικητής ο Κόμεν, ιστορική εμφάνιση από τον Γκελαούζο - iefimerida.gr

Ο Κώστας Γκελαούζος πανηγυρίζει
Ο Κώστας Γκελαούζος/ Φωτογραφία: INTIMENEWS/ ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ο Τζον Κόμεν ήταν ο νικητής του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, αλλά ο Κώστας Γκελαούζος από ελληνικής πλευράς έκανε μια ιστορική εμφάνιση στον αγώνα που έγινε υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 2.16.34 και τον ακολούθησε ο Φελισιέν Μουχιτίρα από το Μπαχρέιν με 2.16.43. Ομως, την ώρα που ο Γκελαούζος τερμάτιζε τρίτος στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο, σε 2.19.01, συγκέντρωσε τα βλέμματα πάνω του. Η επίδοση που πέτυχε ο δρομέας του Παναθηναϊκού τον έκανε τον δεύτερο ταχύτερο Ελληνα όλων των εποχών στην αυθεντική διαδρομή του μαραθωνίου, πίσω από τον Νίκο Πολλιά, ο οποίος είχε διανύσει την απόσταση σε 2.17.56, στους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας.

Παράλληλα, ο Γκελαούζος αναδείχθηκε για τρίτη φορά νικητής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο. Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη, η οποία τερμάτισε σε 2.45.50.

Βίντεο: Ο τερματισμός του Γκελαούζου στον Αυθεντικό Μαραθώνιο