fbpx Τσιάρας: Λύθηκε μια εκκρεμότητα για την επιλογή της ηγεσίας του Αρείου Πάγου | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | iefimerida.gr
×
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.
ΠΟΛΙΤΙΚΗ
ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΝΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΟΥ

Τσιάρας: Λύθηκε μια εκκρεμότητα για την επιλογή της ηγεσίας του Αρείου Πάγου

Κώστας Τσιάρας
28|08|2019 | 13:27
Κώστας Τσιάρας -Φωτογραφία: EUROKINISSI/ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ

«Λύθηκε μια εκκρεμότητα για την επιλογή της ηγεσίας του Αρείου Πάγου», τόνισε ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Τσιάρας μετά τη συνεδρίαση του υπουργικού Συμβουλίου το οποίο ενέκρινε την εισήγησή του για την ηγεσία του Αρείου Πάγου.

Πρόσθεσε πως ο Ιωσήφ Τσαλαγανίδης (πρόεδρος του Αρείου Πάγου και ο Βασίλειος Πλιώτας (εισαγγελέας) είναι δύο πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις. Υπογράμμισε πως «η κυβέρνηση ενήργησε με σεβασμό στην ιεραρχία» και τόνισε ότι «είναι δεδομένη η θεσμική μας προσπάθεια για αποκατάσταση της διαφάνειας και της λειτουργίας των θεσμών».

Κατέληξε λέγοντας πως «σύντομα θα μπορέσουμε να βάλουμε τους όρους και τις προϋποθέσεις για να δουλέψουμε όλοι μαζί».

Σύντομα βιογραφικά προέδρου και εισαγγελέα Αρείου Πάγου

  1. Ιωσήφ Τσαλαγανίδης του Κοσμά
  • Ετος γέννησης: 1953
  • Τόπος γέννησης: Αθήνα
  • Σπουδές: Πτυχίο Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Ξένες γλώσσες: Γερμανικά

Διορίστηκε: 1) Δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ΄ Τάξης Λαρίσης στις 29-3-1979, 2) Πάρεδρος Πρωτοδικείου Πειραιώς στις 7-8-1979, 3) Πρωτοδίκης Λαμίας στις 16-1-1981

Προαγωγές: 1) στον βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 12-1-1995, 2) στον βαθμό του Εφέτη στις 6-2-1999, 3) στον βαθμό του Προέδρου Εφετών στις 4-8-2008, 4) στον βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 22-8-2012.

2. Βασίλειος Πλιώτας του Ηλία

  • Ετος γέννησης: 1955
  • Τόπος γέννησης: Σταυροδρόμιον Γορτυνίας Αρκαδίας
  • Σπουδές: Πτυχίο Νομικής

Διορίστηκε: 1) Πάρεδρος Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αγρινίου στις 18-2-1981, που τροποποιήθηκε με το από 17-3-1981 π.δ. ως προς την τοποθέτησή του ως Παρέδρου: στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Κερκύρας. 2) Αντεισαγγελέας Πρωτοδικών Αμαλιάδος στις 31-8-1982.

Προαγωγές: 1) στον βαθμό του Εισαγγελέα Πρωτοδικών στις 4-10-1989, 2) στον βαθμό του Αντεισαγγελέα Εφετών στις 22-6-1999, 3) στον βαθμό του Εισαγγελέα Εφετών στις 9-2-2007, 4) στον βαθμό του Αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου στις 22-8-2012.

ΣΧΟΛΙΑ