«Καθάρισε» την πρόκριση επί της Γαλατάσαραϊ η Ρεάλ Μαδρίτης [βίντεο]

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-0 την Γαλατάσαραϊ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον αγώνα ρεβάνς, ενώ Μάλαγα και Ντόρτμουντ έμειναν στο 0-0 στο «Ροσαλέδα».

Οι «μερένγκες» έδειξαν από την αρχή του αγώνα πως θα είναι τα αφεντικά της αναμέτρησης ανοίγοντας το σκορ στο ένατο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έφτασε τα εννιά γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ του Champions League. Στο 29ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο, ενώ ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, που είχε πάρει τη θέση του Γάλλου επιθετικού, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με κεφαλιά στο 73', δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League στη Ρεάλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντιέγκο Λόπεθ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο, Εσιέν, Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο, Οζίλ (80' Μόντριτς), Ντι Μαρία (85' Πέπε), Ρονάλντο, Μπενζεμά (65' Ιγκουαΐν).

Γαλατάσαραϊ (Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Νουνκό, Καγιά, Εμπουέ, Άλντιτοπ (78' Μπουλούτ), Ινάν, Φελίπε Μέλο, Ριέρα (83' Αμραμπάτ), Σνάιντερ (46' Ζαν), Ντρογκμπά, Μπουράκ Γιλμάζ.

Στον τέταρτο προημιτελικό της διοργάνωσης, Μάλαγα και Ντόρτμουντ έμειναν στο 0-0, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των Ισπανών Καμπαγιέρο να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις.

Μάλαγα (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Καμπαγιέρο, Γκάμεθ, Ουέλινγκτον, Ντεμικέλις, Αντούνιες, Χοακίν, Τουλαλάν, Ιτούρα, Ίσκο (87' Ντούντα), Σαβιόλα (68' Πορτίγιο), Μπαπτίστα (76' Σάντα Κρουζ).

Ντόρτμουντ (Γιούργκεν Κλοπ): Βαϊντερφέλερ, Σούμποτιτς, Πίστσεκ, Σαντάνα, Σμέλτσερ, Κελ (80' Μπέντερ), Γκουντογκάν, Γκέτσε, Ρόις (69' Σίμπερ), Γκροσκρόιτς, Λεβαντόφσκι.