Europa League: Αγγιξε την ανατροπή η Ιντερ – Πέρασαν οι Αγγλοι [βίντεο] - iefimerida.gr

Europa League: Αγγιξε την ανατροπή η Ιντερ – Πέρασαν οι Αγγλοι [βίντεο]

Η Ιντερ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας το σκορ (3-0) του πρώτου αγώνα, όμως το γκολ του Αντεμπαγιόρ ήταν αρκετό στην Τότεναμ για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε απέναντι στη Στεάουα Βουκουρεστίου, που πάγωσε το «Στάμφορντ Μπριτζ» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως πήρε το εισιτήριο για τους «8» χάρη στα τέρματα των Τέρι και Τόρες. Το γκολ του Παπίς Σισέ στο 94' έδωσε την πρόκριση στη Νιούκαστλ απέναντι στην Ανζί, συμπληρώνοντας την τριάδα των αγγλικών ομάδων που πέρασαν στους «8». Η Ρούμπιν Καζάν επιβλήθηκε στην παράταση της Λεβάντε με 2-0, ενώ η Βασιλεία άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο παρά το ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες και προκρίθηκε αντί της Ζενίτ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης- Βασιλεία 1-0 (30' Βιτσέλ) [0-2]
Ρουμπίν Καζάν-Λεβάντε 2-0 [παρ.] (100' Ροντόν, 112' Ντιαντιούν) [0-0]
Ίντερ-Τότεναμ 4-1 [παρ.] (20' Κασάνο, 52' Παλάσιο, 75' αυτ. Γκαλάς, 110' Ρίκι Άλβαρες / 96' Αντεμπαγιόρ) [0-3]
Νιούκαστλ-Ανζί 1-0 (94' Παπίς Σισέ) [0-0]
Λάτσιο-Στουτγκάρδη 3-1 (6', 8' και 87' Κόζακ / 62' Χάιναλ) [2-0]
Φενέρμπαχτσε-Βικτόρια Πλζεν 1-1 (44' Σαλίχ Ουτσάν / 61' Νταρίντα) [1-0]
Τσέλσι-Στεάουα Βουκουρεστίου 3-1 (34' Μάτα, 58' Τέρι, 71' Τόρες / 45'+1 Κίρικες) [0-1]
Μπορντό-Μπενφίκα 2-3 (74' Ντιαμπατέ, 91' αυτ. Ζαρντέλ / 30' Ζαρντέλ, 75', 92' Όσκαρ Καρντόσο) [0-1]