Ολοι οι τελικοί του Τσάμπιονς Λιγκ από το 1992 [εικόνες+βίντεο] - iefimerida.gr

Ολοι οι τελικοί του Τσάμπιονς Λιγκ από το 1992 [εικόνες+βίντεο]

Μπάγερν Μονάχου και Τσέλσι διεκδικούν το Τσάμπιονς Λιγκ στον τελικό που θα γίνει (21:45) στην έδρα των Βαυαρών. Η Μπάγερν θέλει να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης μετά το 2001, ενώ οι «μπλε» να αναδειχτούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Με αφορμή τον τελικό, το iefimerida.gr κάνει μία αναδρομή στην ιστορία του θεσμού και τους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ από το 1992 όταν έγινε και η αλλαγή ονομασίας από Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Η Μπαρτσελόνα είναι η ομάδα που έχει κατακτήσει περισσότερες φορές (4) το Τσάμπιονς Λιγκ από το 1992, με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν να την ακολουθούν με τρεις κατακτήσεις. Η Ρεάλ πάντως είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στην ιστορία του θεσμού, έχοντας ανέβει στην κορυφή της Ευρώπης εννιά φορές (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002), ενώ την ακολουθεί η Μίλαν με επτά κατακτήσεις (1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007) και η Λίβερπουλ με πέντε (1977, 1978, 1981, 1984, 2005). Ο Κλάρενς Ζέεντορφ είναι ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του θεσμού που έχει κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ με τρεις διαφορετικές ομάδες (Αγιαξ 1995, Ρεάλ Μαδρίτης 1998, Μίλαν 2003, 2007). Αξίζει να σημειωθεί πως καμία ομάδα δεν έχει κατακτήσει δύο συνεχόμενες χρονιές το Τσάμπιονς Λιγκ, με την τελευταία ομάδα που το κατάφερε να είναι η Μίλαν το 1989 και το 1990 όταν ακόμη η κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση ονομαζόταν Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Το Κύπελλο Πρωταθλητριών μετονομάστηκε σε Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 1991-1992 και πήρε την σημερινή μορφή του με την φάση των ομίλων. Η Μπαρτσελόνα έγινε η πρώτη ομάδα που το κατέκτησε επικρατώντας στην παράταση της Σαμπντόρια με 1-0. Το μοναδικό γκολ που χάρισε στους Καταλανούς το πρώτο τους Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε ο Ρόναλντ Κούμαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 112'.

Το 1993 η Μαρσέιγ ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης νικώντας 1-0 την Μίλαν χάρη στο γκολ του Μπαζίλ Μπολί στο 44ο λεπτό. Η γαλλική ομάδα τιμωρήθηκε εν συνεχεία εξαιτίας των οικονομικών ατασθαλιών του προέδρου της Μπερνάντ Ταπί και δεν είχε την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της, ο οποίος όμως δεν της αφαιρέθηκε. Οι Μασσαλοί παραμένουν η μοναδική γαλλική ομάδα που έχει κατακτήσει Τσάμπιονς Λιγκ.

Το 1994 στον τελικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ η Μίλαν με προπονητή τον Φάμπιο Καπέλο διέλυσε με 4-0 την Μπαρτσελόνα, ενώ το 1995 ο Αγιαξ επικράτησε με 1-0 της Μίλαν και ανέβηκε για τέταρτη φορά στην ιστορία της στην κορυφή της Ευρώπης (είχαν προηγηθεί οι τρεις διαδοχικές κατακτήσεις του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1971, 1972 και 1973 με τον Αίαντα να παίζει το διάσημο «ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο» με ηγέτη του τον Γιόχαν Κρόιφ). Το 1996 η Γιουβέντους επικράτησε στα πέναλτι με 4-2 του Αγιαξ και κατέκτησε το μοναδικό Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της (έχει κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών το 1985) παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε σε τρεις ακόμη τελικούς.

Το 1997 η Ντόρτμουντ του Οτμαρ Χίτσφελντ κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας 3-1 τη Γιουβέντους, που φάνταζε το μεγάλο φαβορί πριν τον τελικό, ενώ το 1998 ήταν η σειρά της Ρεάλ Μαδρίτης να νικήσει με 1-0 την Γιουβέντους χάρη στο γκολ του Πρέντραγκ Μιγιάτοβιτς στο 67ο λεπτό. Οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 32 χρόνια.

Το 1999 στον τελικό του «Καμπ Νου» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε μία επική ανατροπή επί της Μπάγερν Μονάχου στις καθυστερήσεις του αγώνα και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 31 χρόνια. Οι Βαυαροί είχαν προηγηθεί στο 6ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Μάριο Μπάσλερ, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι» με τα γκολ των Τέντι Σέριγχαμ και Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, που είχαν περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή από τον Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, έφτασαν στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Το 2000 η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Βαλένθια του Εκτορ Ραούλ Κούπερ, την οποία νίκησε με 3-0. Το 2001 οι «νυχτερίδες» βρέθηκαν και πάλι στον τελικό, όμως ηττήθηκαν ηττήθηκαν και πάλι, αυτή την φορά ήταν από την Μπάγερν Μονάχου στα πέναλτι με 5-4 (κανονική διάρκεια 1-1). Οι Βαυαροί αναδείχτηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρωταθλητές Ευρώπης μετά από 25 χρόνια (1976), ενώ είχαν κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών και τις δύο προηγούμενες χρονιές (1974-1975).

Ο τελικός του 2002 θα μείνει χαραγμένος στην μνήμη των φίλων του ποδοσφαίρου ανά τον κόσμο για το καταπληκτικό γκολ του Ζινεντίν Ζιντάν που χάρισε τον τελευταίο τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «μερένγκες» είχαν ανοίξει το σκορ με τον Ραούλ στο 8', ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 14' με τον Λούσιο, πριν ο «Ζιζού» στο 45ο λεπτό πετύχει το τελικό 2-1 με το ασύλληπτο βολέ που έπιασε.

Το 2003 η Μίλαν επικράτησε με 5-3 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) στον ιταλικό «εμφύλιο» κόντρα στη Γιουβέντους. Το 2004 ο Ακης Ζήκος έγινε ο πρώτος Ελληνας ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, όμως η ομάδα του η Μονακό ηττήθηκε με 3-0 από την Πόρτο του Ζοσέ Μουρίνιο.

Το 2005 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Κωνσταντινούπολης διεξήχθη ένας από τους συναρπαστικότερους τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ, με την Λίβερπουλ να κατακτά στα πέναλτι το τρόπαιο απέναντι στη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» είχαν ανοίξει το σκορ μόλις στο 10 λεπτό με τον Πάολο Μαλντίνι, ενώ με δύο γκολ του Ερνάν Κρέσπο (39', 44') προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο. Οι «κόκκινοι» δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και έφτασαν στην ισοφάριση μέσα σε διάστημα έξι λεπτών με τα γκολ των Στίβεν Τζέραρντ (54'), Βλάντιμιρ Σμίτσερ (56') και Τσάμπι Αλόνσο (60'). Το 3-3 δεν άλλαξε ούτε κατά την διάρκεια της παράστασης και στα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Γέρζι Ντούντεκ, η Λίβερπουλ ανέβηκε για πέμπτη φορά στην ιστορία της στην κορυφή της Ευρώπης.

Το 2006 η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας 2-1 την Αρσεναλ σε ένα συναρπαστικό τελικό. Παρά το γεγονός πως οι «κανονιέρηδες» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 18ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γιενς Λέμαν, άνοιξαν το σκορ στο 37' με την κεφαλιά του Σολ Κάμπελ. Οι «μπλαουγκράνα» έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσαν ασφυκτικά την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου με τα γκολ των Σάμουελ Ετό στο 76' και του Μπελέτι στο 81'.

Το 2007 επαναλήφθηκε ο τελικός της Κωνσταντινούπολης, με την Μίλαν να παίρνει τη ρεβάνς από την Λίβερπουλ για την ήττα που είχε υποστεί πριν από δύο χρόνια. Με δύο γκολ του Φίλιπο Ιντζάγκι στο 45' και στο 82', η Μίλαν αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ΟΑΚΑ, ενώ η Λίβερπουλ είχε μειώσει στο 89' με το γκολ του Ντιρκ Κάουτ.

Το 2008 ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν αγγλική υπόθεση, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να το κατακτά επικρατώντας στα πέναλτι της Τσέλσι με 6-5. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 26' και οι «μπλε» ισοφάρισαν στο 45' με τον Φρανκ Λάμπαρντ. Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Τζον Τέρι ήταν ο μοιραίος για την Τσέλσι, μια και γλίστρησε στο πέμπτο πέναλτι, στο οποίο αν ευστοχούσε θα έδινε το τρόπαιο στους Λονδρέζους. Ο Εντβιν Φαν Ντε Σάαρ απέκρουσε το πέναλτι του Νικολά Ανελκά και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σήκωσε στον ουρανό της Μόσχας το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε και το 2009 στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που έγινε στο «Ολύμπικο» της Ρώμης, όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα, που νίκησε εύκολα με 2-0. Τα γκολ για τους «μπλαουγκράνα» πέτυχαν ο Σάμουελ Ετό στο 10' και ο Λίονελ Μέσι με κεφαλιά στο 70ο λεπτό.

Το 2010 η Ιντερ ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια (είχε κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών το 1964 και το 1965) νικώντας στον τελικό του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με 2-0 την Μπάγερν Μονάχου. Πρωταγωνιστής για τους «νερατζούρι» ήταν ο Ντιέγκο Μιλίτο που σημείωσε και τα δύο γκολ του τελικού (35', 70'). Ο Ζοσέ Μουρίνιο έγινε ο τρίτος προπονητής στην ιστορία του θεσμού που κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο με δεύτερη ομάδα μετά τους Ερνστ Χάπελ (1970 Φέγενορντ, 1983 Αμβούργο) και Οτμαρ Χίτσφελντ (1997 Ντόρτμουντ, 2001 Μπάγερν Μονάχου).

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το τρίτο Τσάμπιονς Λιγκ τα τελευταία έξι χρόνια και τέταρτο στην ιστορία της επικρατώντας με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του «Γουέμπλεϊ». Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Πέδρο, με την απάντηση των «κόκκινων διαβόλων» να έρχεται έξι λεπτά αργότερα με τον Γουέιν Ρούνεί. Η ανωτερότητα των παικτών του Πεπ Γκουαρντιόλα απέδωσε καρπούς στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Λίονελ Μέσι (55') και Νταβίντ Βίγια (69').