Πρωταθλητής Ευρώπης με επική ανατροπή ο εκπληκτικός Ολυμπιακός [βίντεο] - iefimerida.gr

Πρωταθλητής Ευρώπης με επική ανατροπή ο εκπληκτικός Ολυμπιακός [βίντεο]

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του την Euroleague, νικώντας 62-61 το φαβορί ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη επτά δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη του αγώνα. Επική ανατροπή από την τρομερή νεανική ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς, που γύρισε τον αγώνα ενώ έχανε με 19 πόντους (53-34) στο 28'.

Mvp της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε 15 πόντους στον τελικό. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου, που έκανε ρεκόρ καριέρας με τους 18 πόντους που πέτυχε, εκπληκτικός στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης ο Πρίντεζης, που έβαλε το καλάθι που ανέβασε, μετά το final four της Ρώμης τοι 1997, τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη.

Ο αγώνας

Κακό μπάσκετ έπαιξαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς υπέπεσαν εκατέρωθεν σε πολλά λάθη, ενώ έδιναν μεγάλη έμφαση στην άμυνά τους. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με περιφερειακά σουτ, μια και δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι απέναντι στους ψηλότερους παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία είχε προβάδισμα τριών πόντων στο 10ο λεπτό (10-7).

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (16-11 στο 14’) μέχρι το επιθετικό ξέσπασμα του πρώην «ερυθρόλευκου», Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 πόντους (25-13), τεσσερισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η ρωσική ομάδα είχε πλέον τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 14 πόντους (34-20).

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς κατάφεραν να μειώσουν στους 11 (41-30) με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, όμως οι Ρώσοι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως εκτός του αρχηγού του Ολυμπιακού και του Κώστα Παπανικολάου, οι υπόλοιποι παίκτες δεν βοηθούσαν επιθετικά, ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (53-34) στο 28’. Με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 13 (53-40) στο 30ο λεπτό.

Αυτό ήταν το έναυσμα για την αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι παίζοντας καλή άμυνα και χάρη στα τρίποντα των Μάντζαρη και Κέσελ, κατάφεραν να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας στους πέντε (53-48) στο 32’. Το καλάθι του Σισκάουσκας «ξεκόλλησε» στην επίθεση την ΤΣΣΚΑ (55-48) μετά από περίπου έξι λεπτά που είχε να σκοράρει, ενώ οι Πειραιώτες συνέχισαν την απίστευτη ανατροπή τους μειώνοντας στους 3 (55-52) στο 36’, ενώ έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι με δίποντο του Γιώργου Πρίντεζη (60-58), 65 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε 1/2 ελεύθερες βολές. Ο Ολυμπιακός, με δύο εύστοχες βολές του Κώστα Παπάνικολαου, μείωσε στον πόντο 10,1’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Σισκάουσκας αστόχησε και στις δύο βολές και ο Πρίντεζης με το καλάθι που σημείωσε επτά δέκατα του δευτερολέπτου πριν την ολοκήρωση του τελικού, χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 34-20, 53-40, 61-62.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γιόνας Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 15 (4), Λαβρίνοβιτς 5, Σισκάουσκας 8, Κρστιτς 11, Κιριλένκο 12 (10 ριμπάουντ), Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 3, Κάουν 2, Χριάπα 3 (1), Γκόρντον 2.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Χάινς, Άντιτς 7, Σπανούλης 15 (2), Ντόρσεϊ, Κέσελ 3 (1), Παπαδόπουλος, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 18 (3), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 4 (1), Λο.