Basketball Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης ο Προμηθέας Πατρών, 69-57 την Τενερίφη [βίντεο] - iefimerida.gr

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Basketball Champions League, πήρε ο Προμηθέας στην Πάτρα.

Η άμυνα, η οποία κράτησε την Τενερίφη στους 57 πόντους (σ.σ. έχει μέσο όρο 83.1 πόντους), και η παραγωγικότητα του πρώτου ημιχρόνου, ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον Προμηθέα σε μία πολύτιμη νίκη -στην ιστορική πρώτη συμμετοχή του στους «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης-, με την οποία συνεχίζει να έχει δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης.

Κορυφαίος των νικητών, ο Τόνι Μέιερ με 22 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Νίκου Γκίκα με 14 και του Οκτάβιους Έλις, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ριμπάουντ (10). Η νίκη, πάντως, παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι οι δύο από τους καλύτερους παίκτες του Προμηθέα, Λάνγκστον Χολ και Ρίον Μπράουν, δεν αγωνίστηκαν, λόγω τραυματισμού.

Από την Τενερίφη των 13 λαθών και των μόλις 3/20 τρίποντων, ξεχώρισε ο Κόλτον Άιβερσον με 16 πόντους.

Ένα «καυτό», κυρίως επιθετικά, πρώτο ημίχρονο απολοποίησε την κατάσταση για τον Προμηθέα. Με τους Αχαιούς να σουτάρουν με 80% πίσω από τα 6.75 (8/10 τρίποντα), 100% από τη γραμμή των βολών (5/5), 56% στα δίποντα (9/16), την άμυνα να έχει υποχρεώσει σε 8 λάθη τους Ισπανούς και μόλις 4 ασίστ, η ελληνική ομάδα ξέφυγε γρήγορα με νταμπλ σκορ (14-7 στο 7΄), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15). Στο 12΄ οι παίκτες του Μάκη Γιατρά οικοδόμησαν μία διψήφια διαφορά (28-17), ενώ συντηρώντας την, πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (47-31).

H Τενερίφη προσπάθησε να αντιδράσει, βελτίωσε την άμυνα της, και στο 24΄ μείωσε σε 47-37, μετά από σερί 0-6. Ωστόσο, με τον Γκίκα να... ξεκολλάει τον Προμηθέα από τα 6.75, οι Αχαιοί βρήκαν και πάλι ρυθμό, ο Έλις πήρε τη... σκυτάλη του σκοραρίσματος και η ελληνική ομάδα έκλεισε σε... απόσταση το τελευταίο δεκάλεπτο (+12, 57-45). Με την Τενερίφη να πιέζει ασφυκτικά, επηρεάζοντας την παραγωγικότητα του Προμηθέα, οι Ισπανοί πλησίασαν στο 39΄ σε 66-57, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, ενόψει της ρεβάνς. Ωστόσο, ο Γκίκας ήταν και πάλι εκεί και με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 69-57 στα 53΄΄ για τη λήξη. Ο Έλληνας γκαρντ, πάντως, τα... άκουσε από τον Μάκη Γιατρά, καθώς μετά τη χαμένη επίθεση της Τενερίφης και ενώ η ελληνική ομάδα μπορούσε να κρατήσει την μπάλα μέχρι το τέλος, αποφάσισε στα 40΄΄ να δοκιμάσει την τύχη του σε νέο τρίποντο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ευτυχώς, πάντως, για τον Προμηθέα, οι Ισπανοί αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση...

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6, Τσαϊρέλης 2, Οκτάβιους Έλις 10 (10 ριμπάουντ), Γκίκας 14 (4), Μέιερ 22 (4), Παρκς

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τσους Βιδορέτα): Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Άιβερσον 16, Στάιγκερ 2, Ουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιανγκ 4, Ριτσότιτς, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3