Βόλεϊ: Ανατροπή και πρόκριση για Ολυμπιακό στο CEV Cup

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή σε βάρος της Νεφτοχίμικ Μπουργκάς και πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup ανδρών στο βόλεϊ.

Στη σημερινή (14/2) ρεβάνς της προημιτελικής φάσης, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν την ήττα τους με 3-1 στη Βουλγαρία, επικρατώντας με 3-0, και στη συνέχεια κέρδισαν το καθοριστικό «χρυσό» σετ με 15-11 και εξασφάλισαν μία θέση στην τετράδα της διοργάνωσης. Εκεί, οι πρωταθλητές Ελλάδας θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την πανίσχυρη ιταλική Τρεντίνο, με το πρώτο ματς στην Αθήνα (26/2) και τη ρεβάνς στο Τρέντο (5/3).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-7, αλλά η Μπουργκάς μετά από συνεχή λάθη στην υποδοχή μείωσε σταδιακά και ισοφάρισε σε 23-23. Στο σημείο εκείνο, όμως, ο Ουσίκοφ έχασε το σερβίς και κάρφωσε άουτ για το 25-23 και το 1-0. Στη συνέχεια, ο Πετρέας πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 10-8 και έφυγε με τον πίνακα να γράφει 15-8, καθώς ο διεθνής κεντρικός πήρε τρεις συνεχείς άσους και διέλυσε την υποδοχή των Βουλγάρων, με το 25-17 να αποτυπώνει τη διαφορά των δύο ομάδων. Στο τρίτο σετ ανέλαβε δράση ο Τερβαπόρτι που μετέτρεψε το 0-2 σε 4-2 και ύστερα βοήθησε ώστε το 13-11 να εκτοξευτεί στο 17-11. Η Μπουργκάς μείωσε σε 21-17, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο. Το 3-0 στα σετ ήρθε σε μόλις 70 λεπτά και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το χρυσό σετ. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν 3-1 αλλά βρέθηκαν πίσω με 3-5, για να ξαναπεράσουν με 6-5 χάρις σε δυο άσους του Ουσίκοφ. Με επίθεση του Κουμεντάκη και άσο του Σμιτ έγινε το 9-7, αλλά η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 10-10. Ο Σμιτ έγραψε το 11-10 και το 13-10, ενώ στο ενδιάμεσο είχε αστοχήσει ο Ουσίκοφ. Η Μπουργκάς μείωσε σε 13-11, αλλά με άουτ επίθεση των Βούλγαρων και επίθεση του Κουμεντάκη η πρόκριση πήγε στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19.

«Χρυσό» σετ: 15-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 2 (2/9 επ., 14% υπ. - 0% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες) / Χριστοφιδέλης (λ, 40% υπ. - 35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες).

ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ζελιάσκοφ): Μπρατόεφ 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 7% υπ. - 7% άριστες), Ουτσίκοφ 16 (13/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρόφ 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Τοντόροφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Κάρτεφ 6 (4/6 επ., 2 άσσοι) / Σαλπάροφ (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Καριάγκιν, Ιβάνοφ.