Euroleague: Η Αρμάνι κέρδισε το θρίλερ με την Γκραν Κανάρια στην παράταση - iefimerida.gr

Euroleague: Η Αρμάνι κέρδισε το θρίλερ με την Γκραν Κανάρια στην παράταση

Φωτογραφία Twitter

Συγκλονιστικό αποδείχτηκε στην εξέλιξή του το παιχνίδι της Γκραν Κανάρια με την Αρμάνι Μιλάνο, στην Ισπανία, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι, αν και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, πήγαν τον αγώνα σε παράταση (89-89 κ.α.) με τρίποντ του Μάρκους Έρικσον (28π.) και απειλούσαν τους Ιταλούς μέχρι το τέλος και στο έξτρα πεντάλεπτο. Όλα κρίθηκαν όταν ο Τζέιμς Νάναλι ευστόχησε σε 2/2 βολές (101-105), με εναπομείναντα χρόνο 18΄.

Αν και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κιμ Τιλί μείωσε με νέο τρίποντο (104-105) εν συνεχεία υπέπεσε σε φάουλ στο Νάναλι με τον τελευταίο να αποδεικνύεται εύστοχος στη μία βολή για το τελικό 104-106. Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ πέτυχε 24 πόντους, ενώ από 22 σημείωσαν οι Μάικ Τζέιμς και Τζέιμς Νάναλι για την Γκραν Κανάρια. Η Αρμάνι έφτασε τις 10 νίκες, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί πάντως τον Παναθηναϊκό στην προσπάθεια παρουσίας στην οκτάδα, ο οποίος μετρά 9 μετά τη νίκη του επί της Αναντολού Εφές.

Με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ από τον Γάλλο διεθνή Νάντο ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, 99-69.

Ο Ντάνιελ Χάκετ πρόσθεσε 17 πόντους, ο Κάιλ Χάινς μοίρασε επτά ασίστ, πραγματοποιώντας την κορυφαία επίδοση της καριέρας του και παρά την αντίσταση της ομάδας του Μαυροβουνίου για τρία δεκάλεπτα, η «ρωσική αρκούδα»... καθάρισε» την υπόθεση νίκη στην 4η περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μάζεψε 40 ριμπάουντ έναντι των 24ων των φιλοξενούμενων και με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην 3η θέση, με ρεκόρ 16-5.

Στην προτελευταία θέση βρίσκονται οι Μαυροβούνιοι που είδαν μόνο τους Νόρις Κόουλ και Τζέιμς Μπελ να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, 11 και 10 αντίστοιχα. Η Μπούντουτσνοστ έχει αποχαιρετήσει το... όνειρο της πρόκρισης στα πλέι οφ.

Με αντεπίθεση στην 4η περίοδο, η ουραγός Νταρουσάφακα απείλησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, αλλά στο τέλος η «βασίλισσα» είχε την ποιότητα και τον χαρακτήρα για να «δραπετεύσει» με 86-82 από την "VOLKSWAGEN ARENA". Ο Ρούντι Ράντολφ σημείωσε τους μισούς από τους 16 πόντους της Ρεάλ στην 1η περίοδο για το +7, 16-23, στο 10ο λεπτό.

Οι Πρέπελιτς και Τόμπκινς αναδείχτηκαν ηγέτες των Ισπανών στη 2η περίοδο, την ώρα που ο Ντάγκλας ήταν ασταμάτητος για τους γηπεδούχους (15 πόντους στο α΄ μέρος). Η Νταρουσάφακα μείωσε σε 36-43 στο 17', αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο απάντησαν για το 38-53 στο ημίχρονο. Κι ενώ η «βασίλισσα» είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, όταν ξέφυγε με +16, 41-57, στο 22ο λεπτό, η Νταρουσάφακα απάντησε με τρίποντα. Το 8-0 σερί της δε από το το 29ο λεπτό (58-72) έως το 33ο (66-72) είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσει στους -6, 66-72.

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς οι Οζντεμίρλογλου, Έβανς και ιΜπαϊγκούλ ευστοχώντας σε μακρινά σουτ οδήγησαν την ομάδα τους στο -1 (79-80).

Στο τέλος, ο Ντάγκλας (39:42) με τρίποντο από τα 8 μέτρα ισοφάρισε σε 82-82! Ο Ταβάρες 17 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (82-84), ενώ στη συνέχεια ο Ντάγκλας έχασε την μπάλα υπό την πίεση του Ράντολφ και η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 86-82. Αυτή ήταν η 17η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Νταρουσάφακα έφτασε τις 18 ήττες.

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις αποχώρησε από την αναμέτρηση στο τρίτο λεπτό της 2ης περιόδου, αφού τραυματίστηκε. Ο Λιθουανός ψηλός, σε προσπάθειά του να σταματήσει τον Παουλί, πάτησε άτσαλα στο παρκέ και χρειάστηκε την βοήθεια του φορείου, για να αποχωρήσει από το παρκέ.

Οι φίλαθλοι της Γκραν Κανάρια χειροκρότησαν τον 25χρονο παίκτη, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί για 07:41 και μέτρησε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Στις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

21η αγωνιστική (31/1-1/2/2019)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 55-76

Κίμκι (Ρωσία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) 74-64

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 90-86 -2παρ. (66-66κ.α., 80-80παρ.)

Μπασκόνια (Ισπανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 97-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 88-75

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 99-69

Νταρουσάφακα (Τουρκία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 82-86

Γκραν Κανάρια (Ισπανία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 104-106 παρ., 89-89 κ.α.