Super League: Η Λαμία έκανε ξανά «ζημιά» (1-0) στον Παναθηναϊκό [βίντεο] - iefimerida.gr

Super League: Η Λαμία έκανε ξανά «ζημιά» (1-0) στον Παναθηναϊκό [βίντεο]

Φωτογραφία: Εurokinissi

Κακός μπελάς για τον ΠΑΟ η Λαμία!

Σπουδαία νίκη για τη Λαμία, που επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στον αγώνα ο οποίος έκλεισε τη 17η ημέρα της Super League. O Μπερτόλιο στο 52΄ με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς και την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» έμειναν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ η Λαμια τον είχε κερδίσει και πέρυσι, ενώ φέτος τον κέρδισε ξανά και για το Κύπελλο!

Στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Χρονικά πρώτος έφτασε κοντά στο γκολ ο Παναθηναϊκός. Στο 29΄ ο Μακέντα βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, χωρίς πίεση, αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε ελάχιστα έξω. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες στο 41΄, όταν ο Μπερτόλιο απείλησε, αλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Διούδη. Στην επανάληψη η Λαμία άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο σουτ του Μπερτόλιο στο 52΄. Ο Μπαράλες σε βαθιά μπαλιά έπιασε την κεφαλιά και ο Αργεντινός με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στο «Γ» κι έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Γιόχανσον έκανε το σουτ, αλλά ο Σαράνοβ έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Ο Χατζηγιοβάνης το εκτέλεσε, ο Οικονόμου έκανε την κεφαλιά-πάσα προς τον Μακέντα, ο οποίος από τη μικρή περιοχή ανενόχλητος «κατάφερε» να αστοχήσει. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόχανσον έβγαλε τη σέντρα και ο ανενόχλητος Καμπετσής δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα, χάνοντας την τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων για να διασώσουν ένα βαθμό.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς (36' λ.τρ. Μπουλούλης), Δημούτσος, Τομάς (81' Καρυπίδης), Καραμάνος, Μπερτόγλιο (66' Επστάιν), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Δώνης (78' Βέργος), Κάτσε, Μουνιέ (59' Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (72' Καμπετσής), Μπουζούκης, Μακέντα.

Tα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

• ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-2 (14' αυτ. Βούκοβιτς - 8' αυτ. Σκόνδρας, 37' Χριστοδουλόπουλος)
  • Απόλλων Σμύρνης – Λεβαδειακός 0-0
  • ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 3-0 (11' Μπίσεσβαρ, 45+2' Βιεϊρίνια, 69' Σάκχοβ)
  • ΟΦΗ – Παναιτωλικός 3-0 (26', 74΄Ναμπί, 86' Βουό)
  • Λάρισα – Αρης 0-0
  • Ξάνθη – Ατρόμητος 2-1 (35' Ντουρίτσκοβιτς, 59' Κάστρο - 5' Κουλούρης)
  • ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-0 (9' Λιβάγια, 11' Αλέφ, 20' πεν. Πόνσε)
  • Λαμία – Παναθηναϊκός 1-0 (52' Μπερτόγλιο)