Αγγλία: «Σίφουνας» στο Κάρντιφ η Τότεναμ (0-3) με... άνεση [βίντεο] - iefimerida.gr

Αγγλία: «Σίφουνας» στο Κάρντιφ η Τότεναμ (0-3) με... άνεση [βίντεο]

Σκόραρε ο Χάρι Κέιν

Σαν... σίφουνας πέρασε από την Ουαλία και το Κάρντιφ η Τότεναμ, επικρατώντας με 3-0, στον πρώτο αγώνα της για το 2019.

Οι Λονδρέζοι χρειάστηκαν μόλις 26 λεπτά για να πετύχουν τρία γκολ και να περάσουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 48 βαθμούς. Η τρίτη, Μάντσεστερ Σίτι, πάντως έχει αγώνα λιγότερο καθώς υποδέχεται την Πέμπτη (3/1) την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Aποφασισμένη να ρεφάρει την εντός έδρας απώλεια από τη Γουλβς την προηγούμενη αγωνιστική, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Χάρι Κέιν μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τρίπιερ. Ο Έθριτζ είδε για δεύτερη φορά την μπάλα μέσα στην εστία του στο 12ο λεπτό, όταν σε κόντρα των Σπερς, ο Έρικσεν, έκανε το 2-0 με δεξί σουτ στην γωνία. Και στο 26' ήταν η σειρά του Σον! Ο Κορεάτης μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και παρότι είχε πάνω του έναν αμυντικό, με διαγώνιο σουτ, κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του βόρειου Λονδίνου.

Σε αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Έβερτον-Λέστερ 0-1  (58΄ Βάρντι)
  • Άρσεναλ-Φούλαμ 4-1  (25΄ Τζάκα, 55΄ Λακαζέτ, 79΄ Ράμσει, 83΄ Ομπαμεγιάνκ - 69' Καμαρά)
  • Κάρντιφ-Τότεναμ 0-3 (3' Κέιν, 12' Έρικσεν, 26' Σον)